Już w niedzielę w całej Polsce, wielu sztabach na świecie zagra po raz 31. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy podczas zbiórek w Radomiu i regionie radomskim będą czuwali funkcjonariusze policji.
Moc atrakcji i energii milionów serc, które w tym roku grają dla WOŚP po raz 31., czeka na publiczność w całym regionie radomskim. Tegoroczny finał odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia. W tym roku Orkiestra gra po to, aby wyposażyć placówki medyczne w sprzęt pozwalający na szybką diagnostykę zakażeń sepsą, co pozwoli na jej skuteczniejsze leczenie. Dzięki WOŚP do tej pory w radomskich szpitalach znalazł się sprzęt medyczny o wartości pięciu milionów złotych, który służy codziennie mieszkańcom miasta i regionu.
W Radomiu kwestować będzie aż 340 wolontariuszy. Organizatorem wydarzenia jest Komenda Hufca ZHP Radom – Miasto, która wspólnie z radomskimi instytucjami przygotowała wiele atrakcji. Na Rynku stanie scena, na której niemal przez cały dzień będą odbywać się koncerty. Zjadą także „Radomskie Klasyki”, a w Kamienicy Deskurów przygotowano swoiste centrum zabawy dla najmłodszych.
„(…) Zachęcam też do udziału w licytacjach. Sam wystawiłem na aukcję podwójne zaproszenie do strefy VIP na koncert w ramach obchodów 47. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 Będzie to wyjątkowa okazja, abyśmy mogli 23 czerwca na placu Jagiellońskim wspólnie z bliska obejrzeć występ gwiazd polskiej sceny muzycznej. Nie zabraknie też oczywiście upominków związanych z rocznicą” – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Prezydent Miasta Radosław Witkowski.
Bezpieczeństwo kwestujących i darczyńców
W regionie radomskim także nie zabraknie sztabów, wolontariuszy i wydarzeń. Trwają ostatnie przygotowania, m.in. w Lipsku. Tam policjanci zorganizowali szkolenie dla wolontariuszy WOŚP, podczas którego przedstawili im zasady bezpiecznego kwestowania.
– Na terenie powiatu lipskiego mamy 185 wolontariuszy, którym mundurowi przekazali porady dotyczące bezpieczeństwa. Zwróciliśmy uwagę, aby zbiórki przeprowadzali w miejscach bezpiecznych, dobrze doświetlonych i z dużym natężeniem ruchu. Aby unikali zbiórek pieniędzy samodzielnie, bo w grupie jest zawsze bezpieczniej. Jeśli jest to możliwe, by najmłodsi wolontariusze zapewnili sobie opiekę osoby dorosłej – mówi nam asp. Monika Karasińska z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku.
Niestety rokrocznie zarówno w Radomiu, jak i w regionie radomskim w tym czasie dochodzi do różnych przestępstw, związanych np. z kradzieżami puszek wolontariuszy lub z oszustwami. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy kwestujący są upoważnieni do zbiórek.
– Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz darczyńców. Pamiętajmy, że każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, a dodatkowo wolontariusz musi ten identyfikator mieć w widocznym miejscu. Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na skarbonce powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, które widnieje na identyfikatorze. Jeśli będą mieli państwo podejrzenia, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem bądź puszką, prosimy o kontakt z policją pod numer 112 – apeluje asp. Karasińska.