Polski Związek Piłki Nożnej rozpatrywał wnioski o przyznanie licencji dla klubów Ekstraklasy, 1. Ligi, a także 2. Ligi. Licencję z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym na grę w Ekstraklasie otrzymał Radomiak Radom.
Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN na posiedzeniach w dniach 28 oraz 30 kwietnia 2021 roku rozpatrzyła wnioski o przyznanie licencji dla klubów Ekstraklasy, 1. Ligi, a także 2. Ligi.
Radomiak Radom otrzymał licencję upoważniająca klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2021/2022 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym na stadionie zastępczym w Bełchatowie przy ul. Sportowej 3.
Radomiak otrzymał nadzór finansowy „w związku z koniecznością monitorowania złożonej prognozy finansowej”. Jak czytamy w komunikacie Komisji PZPN nadzorem finansowym są objęte wszystkie kluby ubiegające się o licencję na sezon 2021/2022. Wynika to z faktu obwiązywania epidemii koronawirusa, która wpływa na sytuację budżetową klubów. Radomiak i tak byłby objęty nadzorem finansowym w przypadku dostania się do Ekstraklasy, nawet gdyby nie obowiązywała epidemia. To standardowa procedura w przypadku klubów awansujących o klasę rozgrywkową wyżej.
Radomiak będzie grał w Bełchatowie
Nadzór infrastrukturalny nałożono w związku z koniecznością monitorowania przebudowy/modernizacji obiektu. Ponadto wynikałby on także z konieczności rozgrywania przez Radomiak w roli gospodarza meczów na stadionie zastępczym w Bełchatowie. Według Krzysztofa Smulskiego – przewodniczącego Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, Radomiak w przypadku pozostania w I lidze na kolejny sezon mecze w Radomiu grałby do listopada, a później i tak do marca musiałby występować w Bełchatowie. Wynika to z problemów związanych z brakiem podgrzewanej murawy.
To, że Radomiak od lat nie może grać na swoim obiekcie wynika z licznych opóźnień i opieszałości związanych z budową nowego stadionu. Pisaliśmy o tym niedawno na naszym portalu (link).
Przypomnimy, że do tej pory na tym obiekcie w Bełchatowie grał tegoroczny zdobywca pucharu Polski i rewelacja rozgrywek – Raków Częstochowa. Klub z województwa śląskiego płacił 39 tys. zł za mecz do kasy Miejskiego Centrum Sportu oraz dodatkową, mniejszą kwotę, która trafiała bezpośrednio do GKS-u Bełchatów. Z kolei Radomiak za wynajem obiektu w Bełchatowie zapłaci według jednych źródeł ok. 50-60 tys. zł za mecz, natomiast według innych kalkulacji nawet blisko 75 tysięcy złotych.
Źródło: pzpn.pl, radomiak.pl, weszlo.com, Internet