Jeśli nie jesteś w stanie ponieść kosztów porady prawnej, uzyskasz ją nieodpłatnie poprzez Urząd Miasta w Radomiu.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i pomoc prawna przysługują osobie, której nie stać na skorzystanie z usług prawnika. W tym roku na terenie miasta będą ją świadczyć nie tylko Okręgowa Izba Radców Prawnych i Okręgowa Rada Adwokacka, ale również dwie organizacje pozarządowe. Będą to, wybrane w drodze konkursu, Instytut Spraw Publicznych i Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego Magis.
Harmonogram dyżurów z godzinami otwarcia, lokalizacją punktów, w których można uzyskać pomoc oraz numerami telefonów, dostępne są na stronie Urzędu Miasta lub tutaj.
Pamiętajmy, żeby najpierw zatelefonować, lub napisać wiadomość e-mail, zanim osobiście stawimy się w punkcie. Większość porad w obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju udzielana będzie zdalnie.
W celu uzyskania porady należy pobrać, uzupełnić i przesłać wniosek wraz z oświadczeniem na adres: [email protected] lub [email protected].
Wniosek o poradnictwo jest do pobrania w w zakładce bip – Załatw sprawę – Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej – nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie: tutaj.
Urząd informuje, że nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach. Wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego lub sporządzenie projektu pisma z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu. W ramach pomocy można również skorzystać z nieodpłatnej mediacji lub sporządzenia projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych. Może ona również polegać na ustanowieniu pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postanowieniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finiszowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Jeśli chodzi o poradnictwo obywatelskie, obejmuje ono działania: „(…) dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiazywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.”
Źródło: bip.radom.pl