Szopki bożonarodzeniowe od lat wpisują się w tradycję związaną z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia. Również i w regionie radomskim ich nie brakuje. Jednym z przykładów oryginalnych i ładnych szopek znajdujących się w okolicznych kościołach są te z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej.
Szopka znajduje się w kościele p.w. Św Doroty. W Muzeum Wsi Radomskiej są także inne dzieła nawiązujące do tematyki bożonarodzeniowej. Zbiory tej instytucji składają się z czterdziestu siedmiu realizacji plastycznych sceny Bożego Narodzenia. W skład kolekcji wchodzi dwadzieścia siedem prac snycerskich, szesnaście rzeźb w glinie oraz cztery obrazy. Zdjęcia szopki można zobaczyć na stronie muzeum na Facebooku.
Tradycję związaną z tworzeniem wielofigurowych scen przedstawiających Narodzenie Pańskie oraz odgrywania widowisk scenicznych odnoszących się do narodzin Jezusa wiąże się z postacią świętego Franciszka z Asyżu. Zwyczaj przedstawienia sceny narodzenia Jezusa bardzo szybko przyjął się we Włoszech. Do Polski dotarł prawdopodobnie u schyłku XIII wieku przyniesiony za pośrednictwem zakonu franciszkanów.
Źródło; strona internetowa i Facebook Muzeum Wsi Radomskiej