Wobec Ewy i jej córki od wielu lat przemoc stosuje uzależniony od alkoholu i gier komputerowych mąż. Kobieta zgłosiła się po pomoc do radomskiego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Ewa i jej córka od lat doznają traumatycznych przeżyć związanych z przemocą w rodzinie. Mąż 44-letniej kobiety znęcał się nad rodziną stosując przemoc psychiczną, fizyczną i ekonomiczną. Po nadużyciu alkoholu był agresywny i wszczynał awantury domowe, ubliżając im wulgarnymi słowami i wyrzucając z domu. Nieustannie utrudniał rodzinie korzystanie z pomieszczeń i sprzętów domowych. Dochodziło również do rękoczynów – szarpania, popychania. Padały także groźby pozbawienia życia. Ewa bała się, że w końcu mąż może posunąć się do ich spełnienia.
Policja wielokrotnie interweniowała podczas takich awantur. Rodzina ma założoną również Niebieską Kartę. Sprawca jednak nie dostrzega problemu uzależnienia od alkoholu i nie chce podjąć leczenia. Z tego względu mężowi Ewy ograniczono już prawa rodzicielskie. Wobec niego toczy się też postępowanie karne. Ma również dozór policji i nakaz opuszczenia mieszkania, do którego jednak się nie stosuje i nadal nachodzi i nęka rodzinę.
Gdy kobieta zgłosiła się do Ośrodka, natychmiast otrzymała niezbędną pomoc. Wraz z córką trafiła pod opiekę psychologa, który pomaga przetrwać im trudne chwile. Rodziną zajął się również prawnik, dzięki czemu wszystkie formalności w kierunku uwolnienia się od oprawcy są realizowane na bieżąco. Ewa dostała tu również pomoc materialną, z której nadal korzysta.
Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości
Pamiętaj, że jeśli Ty lub Twoi najbliżsi zostałeś pokrzywdzony przez przestępstwo lub byłeś świadkiem takiego zdarzenia, to możesz uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Skuteczną pomoc można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka.
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny funkcjonowania tych placówek ich adresy a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu zostały zmienione./