Zespół zwalczania przestępczości narkotykowej w Radomiu powiększył się, bowiem w jego szeregi wstąpiła właśnie „Odyseja”.
W radomskiej komendzie pracę funkcjonariuszy wspiera już sześć psów patrolowo – tropiących. Do ich grona dołączyła właśnie niespełna dwuletnia Odyseja, owczarek belgijski malinois, maści płowej. Jej rodzice mają europejskie korzenie, pochodzą z holenderskiej hodowli. Pies, zakupiony przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu, rozpoczyna swoją służbę po pobycie na 6-miesięcznym szkoleniu.
Psy na medal
Psy tej rasy są bardzo aktywne, inteligentne i skoncentrowane na pracy z człowiekiem, dlatego często zasilają szeregi służb. Początkowo były psami pasterskimi. Teraz, oprócz policji, pracują także m.in. w oddziałach antyterrorystycznych, w wojsku czy w straży granicznej. Sprawdzają się jako psy lawinowe, gruzowe, pomocnicy osób niepełnosprawnych. Malinosy otrzymują najwyższe noty na zawodach psów obronnych i konkursach posłuszeństwa. To także doskonali sportowcy, którzy dominują w psich aktywnościach, coraz bardziej popularnych w Polsce. Należy do nich m.in. agility, czyli sport dla psów, polegający na tym, że pies, prowadzony głosowymi i ruchowymi komendami, musi pokonać w określonej kolejności, bezbłędnie i jak najszybciej, specjalny tor przeszkód.
Odyseja
Dwuletnia suczka przebywała dotąd na intensywnym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jest profesjonalnie przygotowana do wykrywania narkotyków. W garnizonie mazowieckim trafiła do doświadczonego opiekuna, który od 12 lat służbę w policji łączy z pasją opieki nad zwierzętami. Jego podopiecznymi były Cezary, Lando i Galo. Galo nadal pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu, choć jest już seniorem. Teraz w codziennych obowiązkach z pewnością odciąży go młoda Odyseja. Tym samym suczka dołącza do grona czworonożnych funkcjonariuszy radomskiej policji o imionach służbowych Katoda, Kajro, Hos, Nador, Nadit i Ibed.
Przestępczość narkotykowa
Coraz młodsze osoby sięgają po środki niedozwolone, a dilerzy wykorzystują nadarzające się okazje. Czarny rynek narkotykowy nieustannie się rozwija. Zapobieganie rozwojowi przestępczości na tym tle jest jednym z głównych działań policji. Psy, specjalnie szkolone w tym zakresie, potrafią nawęszyć narkotyki ukryte dosłownie wszędzie. Dlatego z pewnością Odyseja, jak i pozostali czworonożni towarzysze, przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców regionu radomskiego.
Źródło: wikipedia, psy.pl, mazowiecka.policja.gov.pl