PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że w czerwcu pociągi wrócą na całą trasę z Warszawy do Radomia. Oznacza to, że podróże koleją między tymi miastami nie będą wymagały korzystania z komunikacji zastępczej. Możliwe to będzie m.in. dzięki budowie wiaduktów w Radomiu.
W Radomiu powstają trzy wiadukty, dwa kolejowe i jeden drogowy. Nowy wiadukt między ulicami Kozienicką i Struga będzie miał dwa przęsła. Powstaną na nim trzy pasy ruchu zamiast dwóch, obiekt zostanie wyposażony w windy pozwalające dotrzeć do nowego przystanku Radom Gołębiów. Całościowo przebudowany będzie obszar kolejowy pod wiaduktem. Na nowym peronie znajdą się wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie.
Istotne dla podróżujących między Radomiem a Warszawą są przeprawy kolejowe. Nad ul. Gołębiowską zdemontowano starą konstrukcję betonową i wybudowano nową. Również w przypadku wiaduktu nad ul. Energetyków prace dobiegają końca.
Od czerwca kursy na linii Warszawa-Radom będą odbywać się bezpośrednio, bez użycia komunikacji zastępczej. Na trasie Radom–Dobieszyn pociągi pojadą jednym torem, a odcinkiem Dobieszyn–Warszawa po dwóch torach. Przypomnijmy, że od 14 marca uruchomiono przejazd dwoma torami do Dobieszyna na linii kolejowej Warszawa-Radom, o czym pisaliśmy (link).
Po zakończeniu inwestycji na trasie między Warszawą a Radomiem maksymalna prędkość pociągów pasażerskich wyniesie 160 km/godz., a towarowych – 120 km/godz. Przyspieszone pociągi mają pokonać tę trasę w ciągu godziny. Do zakończenia wszystkich prac podróż będzie trwała 80 minut, a pociągi osobowe mają jechać prawie dwie godziny. Termin zakończenia inwestycji przekładano, gdyż na etapie przetargów pojawiały się komplikacje, a zawierane kontrakty zrywano. Koszt zmodernizowanych odcinków linii kolejowych Warszawa Okęcie–Radom i Warka–Radom wyniesie ponad 645 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska.
Źródło: inzynieria.com, warszawa.tvp.pl