Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, po zapoznaniu się z oświadczeniem Krajowej Izby Odwoławczej, dotyczącym pierwszego rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę wiaduktu łączącego ulice Żeromskiego i Lubelską, ponownie wybrał wykonawcę inwestycji. Za przedsięwzięcie ma odpowiadać warszawska firma Trakcja S.A.
Mający już ponad 40 lat wiadukt na ul. Żeromskiego w Radomiu jest w kiepskim stanie. Obiekt wymaga gruntownej przebudowy. Ogłoszenie przetargu na przebudowę wiaduktu planowano w 2021 r., jednak ostatecznie Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił go w czerwcu 2022 r. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Otworzenie ofert nastąpiło z opóźnieniem, we wrześniu ubiegłego roku. Pod koniec 2022 r. MZDiK ogłosił, że zwycięzcą przetargu została spółka Primost Południe z Będzina (więcej TUTAJ). Okazało się jednak, że sytuacja związana z przebudową wiaduktu uległa dalszej zmianie. W końcówce stycznia bieżącego roku MZDiK poinformował o wyroku Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie odwołania dotyczącego planowanej inwestycji. Takie odwołanie złożył konkurent Primostu. Wyrok KIO obligował MZDiK do ponownej analizy i oceny ofert w przetargu. Miejska instytucja wysłała do kolejnego wykonawcy z najwyższą oceną punktową, a więc firmy Trakcja S.A., wezwanie do złożenia dokumentów. Ponadto, jak informował rzecznik MZDiK – Dawid Puton, aby postępowanie mogło być rozstrzygnięte, musiały być zabezpieczone także dodatkowe środki finansowe od PKP. Przedstawiciel miejskiej instytucji dodał również, że oferta Trakcji S.A. była korzystniejsza w części drogowej, finansowanej przez miasto.
We wtorek, 7 marca, MZDiK poinformował, że otrzymał od Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie dotyczące odwołania złożonego do pierwszego rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę wiaduktu. KIO nie podał informacji, które mogły uniemożliwić rozstrzygnięcie postępowania, dlatego MZDiK zdecydował się wybrać wykonawcę inwestycji. Tym razem wybór padł na wcześniej wspomnianą spółkę Trakcja S.A. Ze spółką będzie można podpisać umowę dopiero po około 10 dniach, ze względu na możliwe odwołania, które mogą wpłynąć do KIO. Wykonawca otrzyma prawie 179 milionów złotych za wykonane prace.
Na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego z Lubelską powstaną dwa równoległe wiadukty, które będą posiadać dwa pasy ruchu w każdą stronę, a także po jednym buspasie. Na szczycie konstrukcji będą przystanki autobusowe, obiekt będzie także połączony z nowym przystankiem kolejowym Radom Wschodni, co zapewni komunikacje z lotniskiem. Wiceprezydent Radomia – Mateusz Tyczyński liczy, że po wybudowaniu jednej z dwóch części wiaduktu będzie już można uruchomić ruch. Na wykonanie inwestycji wykonawca będzie miał 24 miesiące.