Ulica Szydłowiecka w Radomiu pełni ważną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Łączy dzielnice Pruszaków i Jeżową Wolę, można nią dojechać do dawnej „siódemki”, do szpitala przy Krychnowickiej czy na Potkanów. Rozbudowa ważnej dla miasta ulicy Szydłowieckiej właśnie się zakończyła.
Co zrobiono?
Na Szydłowieckiej położono nową jezdnię z odwodnieniem i oświetleniem, powstały zatoki parkingowe i przystankowe, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Most obok skansenu także został wyremontowany.
„Rozbudowana ulica Szydłowiecka pomiędzy ulicami Kielecką oraz Starokrakowską ma niemalże 1700 metrów długości. Powstała tam nowa asfaltowa jezdnia o szerokości siedmiu metrów wraz z chodnikiem z betonowej kostki po jednej i asfaltowym ciągiem pieszo-rowerowym po drugiej stronie. Pomiędzy mostem a ulicą Czajkowskiego powstała zatoka parkingowa oraz dwie zatoki przystankowe (autobusy miejskie mają zacząć jeździć tamtędy po zakończeniu wakacji). Wzdłuż rozbudowanej drogi pojawiło się nowe oświetlenie LED, a drogowcy zbudowali tam też odwodnienie. Zakres prac mostowych obejmował wymianę płyty obiektu, instalację nowych balustrad i barier ochronnych oraz umocnienie skarp po obydwu stronach przeprawy i koryta rzeki pod nim. Most ma 8,7 metra długości oraz 16,8 metra szerokości.” – donosi szczegółowo Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.
Bezpieczeństwo
Rozbudowa Szydłowieckiej miała także duży wymiar społeczny. Wcześniej mieszkańcy, głównie dzieci chodzące do pobliskiej szkoły, poruszali się poboczem wzdłuż ruchliwej drogi. Teraz do dyspozycji uczestnicy ruchu otrzymali chodnik oraz ciąg pieszo-rowerowy.
„Dobrze jednak byłoby, gdyby mieszkańcy nie zastawiali całej ich szerokości autami (w dodatku tuż za znakami zakazu zatrzymywania się), bo wtedy w kwestii bezpieczeństwa nic się nie zmieni.” – podkreśla MZDiK Radom.
Inwestycja
Umowę na roboty przy ulicy Szydłowieckiej podpisano w grudniu 2019 roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 10 milionów złotych. Miastu udało się pozyskać 1,2 mln z budżetu państwa, a cztery miliony dołożyło województwo mazowieckie. Wykonawcą zadania była wyłoniona w przetargu firma Strabag z Pruszkowa.
Źródło/Foto: MZDiK Radom, Radosław Witkowski / FB.