W środę, w trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, oficjalnie oddano do użytku drogę rowerową wraz z chodnikiem pomiędzy ul. Kisielewskiego a ul. Wałową.
Projekt do Budżetu Obywatelskiego Radomia zgłosiło Bractwo Rowerowe. Zwyciężył on dzięki głosom mieszkańców miasta, a wówczas możliwa była jego realizacja. Prace ruszyły w kwietniu, a dziś oficjalnie oddano trasę do użytku.
„Pomiędzy rondem Kisielewskiego a ulicą Wałową powstała asfaltowa trasa dla rowerów o szerokości dwóch metrów. Obok niej jest nowy chodnik z betonowej kostki, również dwumetrowej szerokości. Poprzedni trotuar był w złym stanie technicznym, bo stare płyty chodnikowe w wielu miejscach zostały rozsadzone przez korzenie drzew. Na odcinku wzdłuż stacji paliw powstał ciąg pieszo-rowerowy z kostki bezfazowej” – ze względu na ograniczone miejsce” – informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.
Podobne prace wykonano także po zachodniej stronie ulicy Limanowskiego – między rondem a wjazdem do Zespołu Szkół Technicznych. Teraz uczniowie mogą dojeżdżać swoimi dwuśladami bezpiecznie, bezpośrednio pod szkołę.
Jak dodaje radomski MZDiK, również sygnalizacja świetlna na ul. Wałowej została dostosowana do ruchu rowerowego.
„Wyznaczono w tym miejscu oznakowany przejazd przez jezdnię, a kawałek dalej powstała specjalna zawrotka. Umożliwia ona teraz rowerzystom bezpieczne ustawienie się przed światłami na jezdni, jeżeli chcą kontynuować jazdę do Starego Miasta” – podkreśla instytucja.
Koszt całej inwestycji to ok. 604 tys. zł. Wykonawcą była firma Pawlo-Bruk z Wilcznej obok Skaryszewa.
– Naszym celem jest udrożnienie ciągu obwodowego łączącego śródmieście z Gołębiowem i przyszłą trasą do Jedlni-Letnisko. Dzięki budżetowi obywatelskiemu doprowadziliśmy już do budowy dróg dla rowerów na ulicy Kozienickiej, Struga, 11 Listopada i Szarych Szeregów. W przyszłym roku, również z budżetu obywatelskiego, ma powstać odcinek od ul. Wałowej do drogi dla rowerów w Starym Ogrodzie. Docelowo trasa powinna łączyć się z tą zaprojektowaną przez MZDiK wzdłuż ul. Narutowicza. Obecnie oddawany odcinek co do zasady jest dobrze zaprojektowany, większość naszych uwag została uwzględniona, jest zarówno łącznik do zespołu szkół technicznych, są bezkrawężnikowe połączenia z jezdniami. Niestety w niechlubnym stylu powróciła kostka betonowa na fragmencie trasy. Nie usunięto również pylonu z cenami paliw, który od kilkunastu lat stoi nielegalnie na terenie miejskim przez co na pewnym odcinku trzeba było zawęzić szerokość ciągu – informuje nas Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego.
Dodajmy, że z końcem sierpnia oddano do użytku drogę rowerową wzdłuż ul. Beliny-Prażmowskiego. Pisaliśmy o tym tutaj:
Radom: Nowa infrastruktura na ul. Beliny-Prażmowskiego [ZDJĘCIA]
MZDiK Radom informuje także, że niebawem zakończy się kolejna inwestycja dla rowerzystów, bowiem na finiszu są już prace przebiegające wzdłuż ul. 11 Listopada (pomiędzy ul. Zbrowskiego a 11 Listopada).
Źródła: mzdik.pl, Bractwo Rowerowe
Foto: mzdik.pl, Bractwo Rowerowe