Do Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach i Lipsku zgłosiły się osoby, które chciały zarobić przez internetowe transakcje, a okazało się, że w wyniku przestępstwa straciły dużą sumę pieniędzy. Łupem oszustów padło prawie 120 tysięcy złotych.
Inwestycje, które umożliwiają duży zysk często są dosyć ryzykowne. Co więcej tego typu transakcje mogą być wykorzystywane przez przestępców, którzy kusząc wizją łatwego wzbogacenia się kradną powierzone im środki. Niestety tego typu sytuacja przytrafiła się w ostatnim czasie dwóm osobom z regionu radomskiego.
W poniedziałek, 13 marca, do białobrzeskich policjantów zgłosił się mieszkaniec powiatu białobrzeskiego. Mężczyzna poinformował, że na początku roku trafił na internetową reklamę, zachęcającą do inwestowania na giełdach finansowych. 52-latek kliknął w formularz, na którym wprowadził swoje dane. W tym samym dniu skontaktowała się z nim telefonicznie osoba, podającą się za przedstawiciela firmy. Oszust przekonał mieszkańca powiatu białobrzeskiego do wprowadzenia danych w przesłaną aplikację. Niczego nieświadomy 52-latek przelał najpierw ze swojego konta tysiąc złotych. Później zgłosił się do niego rzekomy przedstawiciel prowadzący jego inwestycje, który przekonywał do dalszego transferu środków. Mieszkaniec powiatu białobrzeskiego przelewał większe kwoty, łącznie na sumę 48 tysięcy złotych. W końcu zażądał zwrotu części pieniędzy, jednak pomimo deklaracji, że tak się stanie, obiecanych środków nie otrzymał.
Z kolei ofiarą oszustwa na kryptowalutę padła 30-latka z powiatu lipskiego. Kobieta w Internecie zauważyła ofertę szybkiego zysku z inwestycji w wirtualną walutę, dzięki przyznanej na ten cel dotacji z Unii Europejskiej. Mieszkanka powiatu lipskiego kliknęła w reklamę i otworzyła formularz, wprowadzając tam dane. Tego samego dnia skontaktował się z nią fałszywy przedstawiciel firmy. Oszust przeprowadził 30-latkę przez procedurę zaciągnięcia kredytu w wysokości 70 tysięcy złotych i wprowadzenia tych środków na giełdę. Następnego dnia przestępca przekonał kobietę do kolejnych inwestycji, tym razem w kwocie 24 tysięcy złotych. Przelew zablokował bank, a gdy 30-latka skontaktowała się ze swoją placówką finansową, to usłyszała informacje, że konto, na które chce przelać środki jest podejrzane. Zalecono jej kontakt z policją. W tym momencie mieszkanka zrozumiała, że została oszukana i skontaktowała się z organami ścigania.
Policja zaleca dużą ostrożność i rozsądek przy proponowanych ofertach z obietnicą szybkiego zysku. Warto zapoznać się z zasadami inwestowania i sprawdzić podmiot, z którym zamierzamy w tej kwestii nawiązać współpracę. Często tego typu oszustwa mają ten sam przebieg – przestępcy zachęcają do wpłacania kolejnych kwot, kusząc możliwością zarobienia pieniędzy. Niestety, w przypadku chęci wypłaty środków, zaczynają się pojawiać problemy. Oszuści informują o konieczności wpłacania kolejnych sum na poczet opłat czy podatku, albo zgłaszają problemy techniczne. W przypadku braku otrzymywania kolejnych kwot, przestępcy przekonują o rzekomym zablokowaniu pieniędzy.
Szczególnie duże środki związane są z oszustwami na kryptowalutę. W skali globalnej tego typu straty liczone są w miliardach dolarów. Również w Polsce przestępstwa związane z kryptowalutami generują dużą utratę pieniędzy, często nawet większą niż w prezentowanych powyżej historiach. Przykładem może być sprawa 600 osób, którzy kilak lat temu zainwestowali stracili łącznie kilkadziesiąt złotych w sprzęt służący do „kopania” wirtualnej waluty na terenie Warszawy. Inwestorzy mieli otrzymywać raz w miesiącu „wykopane” kryptowaluty, jednak nic takiego nie miał miejsca, przez co kilkaset osób poniosło gigantyczne straty.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego. Radomski Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się przy ul. Mireckiego 3/3. Kontakt pod numerem telefonu 530 851 852. Listę ośrodków znajdziesz TUTAJ.