Ten niezwykły projekt stworzyli uczniowie radomskich szkół w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Jego celem jest informowanie rówieśników o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym. Niebawem w Resursie Obywatelskiej będzie można obejrzeć także niezwykłą wystawę.
Projekt pod nazwą „(nie)widzialni” tworzy grupa dziewięciu osób – uczniów dwóch radomskich liceów, tj. Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Brandta oraz Liceum im. J. Kochanowskiego.
„(…) Pragniemy, by radomska młodzież uświadomiła sobie, że nie jest sama. Że już nie jest niewidzialna.” – piszą licealiści w specjalnie utworzonym profilu w mediach społecznościowych.
W projekcie chodzi przede wszystkim o informowanie rówieśników o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym. Podają nastolatkom odpowiedzi na na pozór proste pytania, z którymi musi zmierzyć się młody człowiek w kryzysie zdrowia psychicznego, np. jakie objawy daje depresja, ile kosztuje terapia czy gdzie szukać pomocy. Ponadto okazują swoim działaniem coś, czego tak bardzo często brakuje dorosłym: zrozumienie i empatię. Tak tłumaczą swoją nazwę i powody działania na jednym z prezentowanych slajdów:
„Jednak niedostosowany do współczesnych problemów system opieki zdrowotnej, duże koszty związane z terapią oraz mała dostępność specjalistów skutkuje poczuciem bezradności. Jako młodzi ludzie tkwimy w przekonaniu, że społeczeństwo nie dostrzega naszych potrzeb. Zaczynamy się poddawać. Znikamy.”
Uczniowie zaangażowani w grupę przeprowadzili ankietę wśród radomskiej młodzieży, której wyniki okazały się przerażające. Jak informują, wyszło na jaw np., że 40 proc. ankietowanych nie ma wsparcia u swojej rodziny, a 78 proc. choć raz w życiu czuło się niewidzialnymi. Dlatego też twórcy projektu uznali, że przekazywanie nastolatkom informacji o tym, co robić, do kogo się zwrócić, jak rozmawiać czy nawet jak uświadomić sobie problemy związane z psychiką, jest priorytetowe.
Radomscy licealiści, jako laureaci ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, są wspierani w swoim projekcie przez osoby dorosłe – mentorów, do którzy pomagają im w prowadzeniu działań. A jest ich dużo: od facebookowej strony i przekazywania na niej ważnych informacji, przez spotkania z młodzieżą w szkołach, po konferencje – także dla rodziców i nauczycieli. Ich misji towarzyszy też ważne hasło: „Nie daj nam zniknąć!”.
Młodzi artyści o emocjach
W ramach projektu już 2 lutego (najbliższy czwartek) o godzinie 12:30 w Radomskiej Resursie Obywatelskiej odbędzie się wernisaż uczniów radomskiego plastyka i liceum Kochanowskiego. Zostaną tu zaprezentowane prace, których tematyka opiewa wokół zaburzeń psychicznych. Ich twórcy mieli za zadanie pokazania obrazem tego, czego nie da się często wyrazić słowami – emocji towarzyszących naszej psychice.
„Ostatnie lata uświadomiły nam młodym, jak dużym problemem jest izolacja i odosobnienie. Pragniemy, by radomska młodzież uświadomiła sobie, że nie jest sama” – podkreślają twórcy (nie)widzialnych.
Wystawa potrwa do 19 lutego, a w jej ramach grupa zaplanowała jeszcze dodatkowe wydarzenia, o których będzie informować na bieżąco.

Wszyscy, którzy są zainteresowani tematem tego ważnego projektu, mogą zajrzeć na stronę na Facebooku (link), przez którą można skontaktować się również z jego twórcami.