Apele mieszkańców odniosły efekt. Na przejściu dla pieszych i przejeździe dla rowerzystów przez ulicę Czarnieckiego zainstalowano sygnalizację świetlną.
Wzbudzana sygnalizacja świetlna funkcjonuje już obok pętli autobusowej nr 15 na Kapturze. Zakres inwestycji obejmował nie tylko montaż sygnalizatorów. Obok przejścia wybudowano przejazd dla rowerzystów, połączony z odcinkiem nowej drogi rowerowej do pętli autobusowej na Kapturze. Połączenia jezdni ze ścieżką są bezkrawężnikowe. Zamontowano tam dodatkowe oświetlenie uliczne. Instalacja jest niezwykle ważna, gdyż dzięki niej kierowcy już z daleka mogą zauważyć, że zbliżają się do pasów. Ponadto w planach jest wydłużenie drogi rowerowej w kierunku zachodnim.
Pilotażowe rozwiązanie
Przy okazji inwestycji po raz pierwszy w Radomiu zastosowano instalację listw LED, znajdujących się w chodniku z obu stron przejścia. Święcą one na zielono lub czerwono w zależności od koloru świateł w sygnalizacji świetlnej. Jaki jest cel takiego rozwiązania? Otóż ma ono służyć bezpieczeństwu przechodniów z dysfunkcją wzroku, pieszych stojących zbyt blisko jezdni lub osób poruszających się i wpatrzonych w smartfon. Listwy są pilotażową inicjatywą, gdy się sprawdzą, to mogą być stosowanie w innych punktach miasta.
Należy zaznaczyć, iż dzięki pętlom indukcyjnym w asfalcie rowerzyści zbliżający się do przejazdu są automatycznie wykrywani bez potrzeby dotykania przycisku. W konsekwencji sygnał oczekiwania na zielone światło uruchomi się sam.
W trosce o bezpieczeństwo
Instalacja nowej sygnalizacji świetlnej podyktowana jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że na przejściu przez drogę wojewódzką nr 735 (do niedawna trasę krajową nr 7) dochodziło do niebezpiecznych sytuacji dla pieszych. Niestety zdarzało się, że pojazd na jednym pasie zatrzymywał się, aby przepuścić pieszych, a kierowca jadący obok przyspieszał, żeby przed nimi zdążyć. Światła wzbudzane sprawią, że w przypadku braku osób chętnych do przekroczenia dwujezdniowej trasy pojazdy będą miały cały czas zielone światło
Inwestycja na Kapturze kosztowała około 275 tysięcy złotych. Wykonawcą było przedsiębiorstwo Elwam z Radomia.
Źródło: mzdik.pl, radom.pl