Spacer leśnymi ścieżkami pod koronami drzew mamy na wyciągnięcie ręki. Nie szukając daleko znajdziemy tu 83 gatunki ptaków, wiele rzadkich roślin, edukację dzięki interaktywnym tablicom, a nawet miejsce na ognisko.
Las Kapturski, położony w w północno-zachodniej części miasta, swoją nazwę zawdzięcza nieistniejącej już wsi Zerwikaptur, przemianowanej później na Kaptur. Zajmuje około 170 hektarów i sąsiaduje z łąkami nad rzeką Mleczną i dolinką Potoku Janiszewskiego, występującego obecnie tylko okresowo. Niegdyś był częścią rozległej Puszczy Radomskiej.
Początek
Spacer najlepiej zacząć od pozostawienia samochodu na na parkingu przy biurze Nadleśnictwa Radom, przy ul. Janiszewskiej 48. Stamtąd bezpośrednio wejdziemy na ścieżkę edukacyjno – rekreacyjną.
„Nowa zmodernizowana ścieżka wyposażona jest w leśną klasę z tablicami edukacyjnymi, z których chętnie korzystają rodziny i zorganizowane grupy. Dodatkowo kilkanaście nowoczesnych, interaktywnych urządzeń edukacyjnych jest do dyspozycji wszystkich chętnych chcących dowiedzieć się czegoś zarówno o świecie przyrody, jak i o działalności leśników. Ścieżka jest zaprojektowana w taki sposób, by każdy uczestnik zabawy mógł samodzielnie rozwiązywać leśne łamigłówki” – zachęcają leśnicy.
Przyroda
W Lesie Kapturskim jest mnóstwo starych drzewostanów. Pracownicy Lasów Państwowych szacują, że rośnie tu około 120 gatunków drzew. Najliczniej występują sosny, ale są także dęby, wiązy, jesiony, lipy czy olchy. Jeden z dębów zyskał miano pomnika przyrody, a według szacunków leśników może liczyć nawet między 280 a 400 lat!
Na terenie Lasu możemy także spotkać aż 83 gatunki ptaków, a kilkanaście innych gatunków bywa tutaj od czasu do czasu. Spotkamy tu rzadkie okazy: słowika rdzawego, jastrzębia gołębiarza, myszołowa, sokoła pustułkę, puszczyka czy też sowę uszatą. Stałymi mieszkańcami są sarny, lisy, jeże, ryjówki, a także żaby, zaskrońce i żmije oraz mnóstwo owadów.
Historia
Radomski las był też świadkiem wielu ważnych w historii miasta, często tragicznych wydarzeń. W 1906 roku stracono tu Stanisława Wernera, młodego członka PPS, który brał udział w zamachu na szefa żandarmerii gubernialnej. Jego pomnik znajduje się na niewielkiej polanie Lasu Kapturskiego, na północ od ul. Janiszewskiej. W Lesie Kapturskim znajdują się także groby Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej. Tu także ćwiczyli harcerze z Szarych Szeregów poznając tajniki posługiwania się bronią.
Po przejściu trasy, za zgodą leśników, możemy w wyznaczonym miejscu odpocząć przy ognisku. Jest tam również mała infrastruktura – stoły i ławki, gdzie w otoczeniu lasu możemy odpocząć i wsłuchać się w odgłosy Lasu Kapturskiego. Pamiętajmy też o zasadzie nie zaśmiecania lasów i swoje śmieci zabierzmy ze sobą.
Źródło: radom.lasy.gov.pl , radom.pl, internet.