W dwóch konkursach – na najlepszych dzielnicowych Radomia i Powiatu Radomskiego – brało udział w sumie 67 radomskich policjantów.
To oni są często pierwszym ogniwem, łączącym mieszkańców miasta i służby. Do dzielnicowego zawsze można zadzwonić ze sprawą łamania prawa w najbliższej okolicy lub problemem natury społecznej. Samochód blokujący przejście z wózkiem dziecięcym, bezdomny koczujący w piwnicy czy na klatce schodowej, zakłócanie ciszy nocnej, dewastacje mienia prywatnego czy publicznego, picie alkoholu w miejscu publicznym, sąsiedzkie spory – to tylko „czubek góry lodowej”.
– Dzielnicowi są policjantami „pierwszego kontaktu”. Jak nikt inny znają swoje rejony działania i występujące na nich problemy. Trafiają do nich nie tylko problemy, ale również bieżące sprawy mieszkańców, którzy chętnie zwracają się także po porady. Policjanci odpowiadają na wszystkie sygnały lokalnych społeczności dbając, aby zgłoszona sprawa przybrała odpowiedni obrót – zaznacza sierż. szt. Kamil Warda z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Jak podkreśla sierż. szt. Kamil Warda, podstawowym zadaniem dzielnicowego jest utrzymywanie kontaktu z lokalnymi społecznościami, analizowanie ich bieżących potrzeb i zwiększanie poczucia bezpieczeństwa. Dzielnicowemu można zgłosić poważną sprawę, np. przemoc w rodzinie – wobec dziecka czy osoby dorosłej, a także bardziej błahą – zakłócającą życie społeczności, np. notoryczne zaśmiecanie, drobną kradzież czy złe parkowanie w okolicy. Taka osoba pokieruje także do odpowiedniej komórki czy instytucji, która pomoże w danej sprawie.
Aby docenić pracę tych funkcjonariuszy, rokrocznie Komenda Miejska Policji w Radomiu, we współpracy z Urzędem Miasta oraz Starostwem Powiatowym, organizuje konkurs na „Najlepszego Dzielnicowego Roku”. Nominowani są wszyscy dzielnicowi, a głosy na nich oddają mieszkańcy, wyrażając swoje uznanie dla ich służby w specjalnej ankiecie.
Rozstrzygnięcie obydwu plebiscytów miało miejsce w grudniu, po podliczeniu głosów. Wręczenie wyróżnień natomiast odbyło się w styczniu. Najlepszym Dzielnicowym 2022 roku w Radomiu, spośród 37 kandydatów, dzięki głosom mieszkańców okazał się mł. asp. Karol Kurembski z Komisariatu Policji I w Radomiu. Jego rejon służbowy to ulice: Betonowa, Malczewskiego od numeru 2 do 18, Struga (nr 2 – 34), Focha, Mechaniczna, Wąska, Kelles-Krauza (nr 1 – 17 i 2 – 22), Plac Jagielloński, Witolda, Kilińskiego, Staszica.
Drugie miejsce zajął asp. Łukasz Adamczyk z Komisariatu Policji III w Radomiu, natomiast jako trzeci doceniony został mł. asp. Hubert Warszakowski – także z Komisariatu Policji I w Radomiu.

Z kolei w Powiecie Radomskim, pokonując 29 konkurentów, konkurs wygrał st. sierż Tomasz Ulewiński z Zespołu Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Jedlińsku/ Posterunku Policji w Jastrzębi, który pod swoimi skrzydłami ma miejscowości: Bartodzieje, Brody, Dąbrowę Jastrzębską, Goryń, Jastrzębię, Lewaszówkę, Mąkosy Stare, Mąkosy Nowe, Olszowę, Wolę Goryńską i Wolską Dąbrowę.
Drugie miejsce zajął asp. szt. Mirosław Płachta z Zespołu Dzielnicowych Wydziału Prewencji, Komisariatu Policji w Pionkach. Trzecia nagroda przypadła st. sierż. Karolowi Januszkowi z Zespołu Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Jedlińsku/Posterunku Policji w Jastrzębi.

Laureaci otrzymali nagrody od od Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu oraz patronów konkursu – Miasta Radom i Starostwa Powiatowego w Radomiu.
Sierż. szt. Kamil Warda z KMP Radom podkreśla jeszcze, że warto mieć zapisany kontakt do „swojego” dzielnicowego, by – w razie problemu – reagować, gdy łamane jest prawo. Wszystkie dane, tj. dzielnicowych, przypisanych do konkretnego rejonu, numery telefonów i ich adresy mailowe – znajdziemy na stronie radomskiej policji – https://mazowiecka.policja.gov.pl/wra/ – w zakładce „Twój Dzielnicowy”.