To już 80 rocznica tzw. Rzezi Wołyńskiej. Na trzydniowe obchody zapraszają zrzeszone w stowarzyszeniu rodziny ofiar i Klub „Pamięć Kresów”.
Wydarzenie potrwa trzy dni. Wśród punktów programu znalazła się m.in. wystawa projektów pomnika, wieczór poetycko – muzyczny, msza święta w intencji ofiar i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Tegoroczne obchody odbędą się w dniach 6 – 11 lipca. W czwartek organizatorzy zapraszają na godzinę 18. do Kawiarenki Społecznej przy ul. Traugutta 18 na spotkanie poświęcone twórczości poety Zygmunta Jana Rumla, który zginął z rąk ukraińskich nacjonalistów. Poetycki spektakl pt. „Dramat dwoistości” wykonają aktorzy Teatru Proscenium przy muzycznym akompaniamencie.
Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie z dr Lucyną Kulińską. W Kawiarence w tym czasie obejrzymy wystawę konkursowych prac studentów radomskiego UTH. To projekty pomnika wołyńskiego, którego powstanie planowano w Radomiu.
W niedzielę minie równo 80 lat od tragicznych wydarzeń – tzw. Krwawej Niedzieli. W związku z tą datą organizatorzy „Dni pamięci Kresów” zapraszają do udziału w mszy świętej w kościele garnizonowym o godz. 12:00, która zostanie odprawiona w intencji ofiar. Po niej cześć pamięci pomordowanych uczestnicy oddadzą składając kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.