Program „Opieka wytchnieniowa” powstał po to, by odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych. Mają oni otrzymać wsparcie w codziennych obowiązkach lub przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Gmina Miasta Radom będzie realizować kolejną edycję tego programu do końca 2021.
Radom przystąpił do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Inicjatywa jest finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego, którego celem jest kontynuacja dotychczasowych Programów „Opieki Wytchnieniowej” z edycji 2019 i 2020.
13 maja 2021 pomiędzy Wojewodą Mazowieckim, a Gminą Miasta Radomia zawarto umowę w sprawie wysokości i trybu przekazywania środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021. Radom otrzymał w związku z tym ponad 140 tysięcy złotych. Celem Funduszu jest m.in. wsparcie osób niepełnosprawnych.
Program adresowany do mieszkańców miasta potrwa do końca roku. Jego celem jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.
Jak wygląda “opieka wytchnieniowa”?
Program będzie realizowany w dwóch formach. Pierwszą z nich będzie świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Drugą formą będzie świadczenie usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię miasta Radom.
W pierwszej wskazanej formie zadanie realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu. Z kolei za usługę opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego odpowiada organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057) lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, wyłoniony w otwartym konkursie ofert.
Program koordynuje Prezydent Radomia. Usługa opieki wytchnieniowej ma mieć limity. W przypadku pobytu dziennego członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą niepełnosprawną będzie to maksymalnie 240 godzin. Z kolei limit 14 dni usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego przewidziano dla dwóch grup osób. Chodzi o członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą niepełnosprawną.
Pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej świadczona przyznawana jest członkowi rodziny (opiekunowi) lub opiekunowi prawnemu sprawującemu bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności albo osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym.
Osoba ubiegająca się o przyznanie opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego składa wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności. Druki należy złożyć do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. W przypadku ubiegania się o przyznanie usługi pobytu całodobowego dokumenty trzeba przedstawić podmiotowi wyłonionemu w otwartym konkursie ofert. Za jego ogłoszenie odpowiada prezydent Radomia..
Źródło: www.mops.radom.pl