Uzależniony od alkoholu mąż przez wiele lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad Weroniką. Świadkami gorszących zachowań mężczyzny często bywały dzieci. Wobec agresora wszczęto kilka postępowań karnych i interweniowały rozmaite instytucje.
Weronika od lat była ofiarą znęcania się psychicznego i fizycznego ze strony swojego męża. Uzależniony od alkoholu mężczyzna pod wpływem tej używki często wszczynał awantury domowe. Świadkami tych scen były często dzieci, co odbiło się na zdrowiu psychicznym najmłodszych członków rodziny. Szczególnie dotknęło to syna, który obecnie również jest osobą uzależnioną od alkoholu.
Z powodu stosowanej przez męża przemocy toczyły się postępowania karne, przeciwalkoholowe, wielokrotnie interweniowała policja i GOPS. W 2015 r. zapadł wyrok skazujący agresora, zobowiązujący go do powstrzymania się od nadużywania alkoholu oraz poddający skazanego pod dozór kuratora. Pomimo orzeczenia sądowego sprawca przemocy nadal mieszka z rodziną znęca się nad nią i zastrasza. Wobec mężczyzny wydano czasowy nakaz opuszczenia mieszkania przez pozwanego. W lipcu br. 42-letnia Weronika złożyła wobec męża kolejne z artykułu 207 kodeksu karnego dotyczące znęcania się. Obecnie postępowanie jest w toku.
Agresywne zachowanie męża sprawiło, że Monika zdecydowała się również zwrócić o pomoc do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. W Ośrodku 42-latka otrzymała wsparcie prawne m.in. w sporządzeniu pozwu rozwodowego i o eksmisję, a także wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego przeciwko sprawcy przemocy. Ponadto Wernika otrzymała także pomoc materialną w postaci paczek żywnościowych z chemią i dopłat do zobowiązań czynszowych. Pomoc w Ośrodku otrzymała również córka 42-latki. Obie kobiety ciągle korzystają z udzielonego przez tę instytucję wsparcia.
Pomoc z Funduszu Sprawiedliwości
Osoby takie jak Weronika, a także ich najbliżsi będący świadkami przemocy i innych przestępstw mogą otrzymać bezpłatną i kompleksową pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. W Polsce działa 336 punktów, w których można uzyskać bezpłatne wsparcie m.in. prawne, psychologiczne, medyczne czy materialne. Od początku 2019 r. w takich ośrodkach udzielono pomocy ponad 65 tys. osobom. Wsparcie jest dostosowane do charakteru danego przestępstwa, tak aby była jak najbardziej adekwatna. Pomoc można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected].
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto działają również Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Do placówek tych można dzwonić pod numer tel. 530 851 852 przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Można kontaktować się z wybranym przez siebie ośrodkiem lub odbyć w nim wizytę po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny i dni funkcjonowania tych miejsc a także inne dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione/.