Od soboty można już jeździć przez całą Aleję Wojska Polskiego. Jest to bardzo dobra wiadomość dla kierowców poruszających się po wschodniej części Radomia, albo przejeżdżających przez miasto tranzytem.
Warto podkreślić, ze była to największa inwestycja od czasów zbudowania południowej obwodnicy Radomia. Kluczowym jej elementem była budowa dwóch wiaduktów nad linią kolejową, o długości 70 i szerokości 15 oraz 12 metrów. Łącznie 5,5 km mają przebudowane odcinki alei Wojska Polskiego i ul. Żółkiewskiego. Każda droga ma obecnie po dwie jezdnie, po dwa pasy w dwóch kierunkach. Wraz z drogami dojazdowymi do okolicznych posesji oraz m.in. łącznicą z ul. Lubelską powstało 15 kilometrów nowych jezdni. Drogowcy dodatkowo wybudowali ciągi dla rowerzystów i pieszych łącznie o długości ponad 10 km. Ponadto ustawiono latarnie LED i powstały nowe przystanki autobusowe, przy których stanęły nowe wiaty. Na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 9 i 12 oraz wojewódzkiej 737 powiększono rondo Popiełuszki, odnowiono także rondo na Idalinie i odcinek alei Grzecznarowskiego. Dzięki tym inwestycjom aleja Wojska Polskiego wraz z odcinkiem alei Grzecznarowskiego i południową obwodnicą Radomia pozwalają w komfortowy sposób ominąć centrum miasta, co ma duże znaczenie dla ruchu tranzytowego.
Szeroka współpraca
Cała inwestycja kosztowała 140 mln zł. Prezydent Radomia – Radosław Witkowski podkreślił, że z budżetu państwa udało się na to przedsięwzięcie uzyskać około 90 mln zł. Dodał on również, że było to możliwe dzięki dobrej współpracy ponad podziałami. Prezydent Radomia za pomoc podziękował wszystkim wspierającym inicjatywę, a w szczególności eurodeputowanemu Adamowi Bielanowi i ministrowi Markowi Suskiemu. Po zakończeniu wszystkich prac budowlanych przeprowadzono wymagane prawem odbiory, a w odniesieniu do wiaduktów nad torami kontroli dokonały służby nadzoru budowlanego. Za inwestycję odpowiadało konsorcjum firm Budromost-Starachowice i Mosty-Łódź z Łodzi.
Długa historia obwodnicy
Budowa tzw. obwodnicy Rzeszowskiej w Radomiu ma długą historię. Prace rozpoczęto w sierpniu 1976 r. Według zapowiedzi obwodnica miała mieć docelowo dwie jezdnie, jednak zrealizowano jedynie jedną, nad drugą pozostawiając rezerwę terenu. Trasę oddano w 1980 i od tamtej pory nie wykonano drugiej jezdni do czasu obecnej kompleksowej przebudowy.
Źródło: mzdik.pl, radom.pl