Marek wraz z dziećmi jest ofiara znęcania się przez żonę. Nieobliczalna i agresywna kobieta stanowi zagrożenie dla najbliższych.
Z pewnością stereotypowo temat przemocy w rodzinie automatycznie kojarzy się krzywdą, jaką doznaje kobieta czy dzieci od męża lub partnera. Sytuacja, w której to kobieta jest agresorską, często odbiega od społecznych standardów, a przez poczucie wstydu mężczyzn dotkniętych takim problemem, może stawać się nawet tematem tabu. Rozmaite przykłady pokazują jednak, że nie jest to incydentalne zjawisko.
Jedną z ofiar przemocy ze strony kobiety był mieszkający w regionie radomskim 40-letni Marek. Jego niezrównoważona żona znęcała się psychicznie i fizycznie nie tylko nad nim, ale i nad dziećmi. Kobieta była bardzo agresywna i bezpodstawnie wszczynała awantury domowe, podczas których krzyczała, ubliżała, niszczyła mienie domowe oraz wyganiała członków rodziny z domu.
Karygodne zachowanie agresorki sprawiło, że interweniowała policja, a także założono Niebieską Kartę. Wobec matki wszczęto postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej, gdyż dzieci się jej boją i zachodzi podejrzenie, że niewłaściwie wypełniania obowiązki rodzicielskie. Kobieta leczyła się psychiatrycznie z powodu zaburzeń zachowania, co jednak nie przyniosło efektu, a do tego nie chce ona kontynuować leczenia.
Sytuacja pogorszyła się po tym jak agresorka straciła pracę. Kobieta siedzi w domu i uniemożliwia rodzinie wspólne zamieszkiwanie, składa również fałszywe donosy i oskarżenia na męża i dzieci na policji. Przemoc i agresja ze strony matki wzbudza w dzieciach i mężu obawę i lęk.
Kompleksowe wsparcie dla pokrzywdzonych przestępstwem
W zaistniałej dramatycznej sytuacji rodzinnej Marek zgłosił się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu z prośbą o pomoc dla siebie i swoich dzieci. Pokrzywdzeni otrzymali w placówce wsparcie prawne. Uzyskana pomoc sprawiła, że Marek zdecydował się na złożenie pozwu o rozwód przeciwko żonie wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Mężczyzna chce odizolować siebie i dzieci od sprawcy przemocy, jakim jest agresja i nieprzewidywalna kobieta.
W regionie radomskim każda ofiara znęcania, a także każdego innego przestępstwa wraz z najbliższymi i świadkami może w ramach Funduszu Sprawiedliwości otrzymać natychmiastową i bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną i materialną. Wsparcie adresowane jest również do każdego, kto ucierpiał w wyniku zbrojnej agresji na Ukrainę. Warto mieć na uwadze, że w Polsce corocznie ofiarą przestępstw pada ponad 200 tysięcy osób.
Chcąc otrzymać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości należy w pierwszej kolejności skontaktować się z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub poprzez adres e-mail: [email protected]. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Dzięki niej można szybko i anonimowo uzyskać poradę psychologiczną oraz prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami. Inną opcją jest kontakt telefoniczny z wybranym przez siebie ośrodkiem. Wsparcie można również uzyskać poprzez wykorzystanie Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP.
Jak znaleźć ośrodek pomocy?
Osobista wizyta w danej placówce możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, mogą nastąpić zmiany w godzinach otwarcia miejsc świadczenia pomocy. Pełna lista ośrodków pomocy wraz z telefonami kontaktowymi i informacjami na temat godzin ich funkcjonowania dostępna jest (TUTAJ).
W samym regionie radomskim pomoc można uzyskać w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Placówka ta znajduje się na ulicy Mireckiego 3/3, kontakt z nią możliwy jest pod numerem telefonu 530 851 852. Ponadto z ośrodkiem tym związanych jest sześć lokalnych punktów pomocy zlokalizowanych w Grójcu, Kozienicach, Przysusze, Szydłowcu, Lipsku i Zwoleniu.
Źródło: radomskie.info, www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl
(Dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione).