Powszechny Spis Rolny 2020 jest obowiązkowy. Przeprowadza się go co dekadę. Kończy się 30 listopada.
– PSR jest organizowany w krajach Unii Europejskiej co 10 lat. Dane pozyskiwane podczas niego wpływają na wielkość środków przeznaczonych dla Polski na programy rozwojowe dla rolnictwa, a także kształtują krajową politykę rolną. Obowiązek przeprowadzenia spisu rolnego wynika z unijnych przepisów w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych. Pozyskanie takich danych rekomenduje też Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – informuje Halina Olczak z Głównego Urzędu Statystycznego.
PSR, zainaugurowany 1. września br., obejmie przeszło półtora miliona gospodarstw rolnych w Polsce, w tym około 250 tys. na Mazowszu.
„W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID–19, podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu realizacji przez rachmistrzów spisowych wywiadów bezpośrednich w gospodarstwach rolnych. Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od 1 października 2020 r. do odwołania” – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Tym samym akcja realizowana jest innymi metodami:
1. Drogą samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie: https://spisrolny.gov.pl
2. Rolnicy pozbawiani internetu mogą skorzystać z:
a) samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99);
b) bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym. (niektóre z tych placówek – w związku ze stanem epidemicznym – mogą mieć zmienione godziny pracy albo ograniczone kontakty z interesantami);
c) z rolnikami mogą się kontaktować telefonicznie rachmistrzowie spisowi. Wówczas rolnik zobowiązany jest do odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.
– PSR jest istotny dla każdego Polaka, gdyż sektor rolniczy ma kluczowe znacznie dla ekonomii. Co ciekawe spis nie odbędzie się jedynie na wsi. W Warszawie mieszka prawie 9 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, a w Radomiu też jest to liczba powyżej 1000. – dodaje Olczak.
Kwestie spisowe dotyczą m.in.: lokalizacji i powierzchni gospodarstw, klasyfikacji posiadanych gruntów, rodzajów upraw, typów hodowli, liczby maszyn rolniczych, budynków wykorzystywanych w produkcji rolnej, udziału w niej najemnej siły roboczej…
– Ilość pytań zależy od wielkości gospodarstwa. Niezależnie od niej radziłabym jednak przed udzieleniem odpowiedzi przygotować stosowne dokumenty. Tak, by były pod ręką w trakcie wypełniania formularza – sugeruje Olczak.
„W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi Powszechnego Spisu Rolnego 2020 informujemy, że nieprawdą jest, że GUS będzie zbierał dane dotyczące majątku rolników. W spisie nie pytamy o majątek rolników. Podmiotem spisu jest gospodarstwo rolne. Pytamy o składowe elementy gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość) (…) Dane indywidualne i teleadresowe są niezbędne do identyfikacji gospodarstwa rolnego i nawiązania kontaktu z ich użytkownikami w celu wypełnienia obowiązku spisowego” – głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej GUS
– Informacje zebrane podczas spisu chroni tajemnica statystyczną. Nawet na wniosek organów ścigania, nie można ujawniać jednostkowych danych podanych w trakcie badań realizowanych na rzecz statystyki publicznej – konkluduje Olczak.
TO-RT