Wszystkie szkoły średnie w Pionkach oraz Iłży zostały wyposażone w wirtualne laboratoria chemiczne Empiriusz.
Powiat Radomski jest jednym z pierwszych w Polsce i jednocześnie pierwszym w regionie radomskim samorządem, który wykorzystuje do nauki technologię VR (wirtualnej rzeczywistości).
– „Szkoły Powiatu Radomskiego zmieniają się na plus za sprawą świetnej kadry pedagogicznej, która osiąga doskonałe rezultaty kształcenia, o czym świadczą wyniki egzaminów maturalnych: zdawalność matur w liceach ogólnokształcących wyniosła średnio 95,4 procent, a w technikach 84,4 procent. Drugim elementem, który zadecydował o sukcesie rekrutacji jest stałe i konsekwentne wzmacnianie pozycji naszych szkół, unowocześnianie ich i wykonywanie niezbędnych inwestycji” – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.
Największym projektem oświatowym w ostatnich miesiącach było wdrożenie Cyfrowego Systemu Komunikacji Społecznej I Zarządzania Oświatą w Powiecie Radomskim. Całkowita wartość projektu to ponad 5 milionów złotych, przy czym dofinasowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wyniosło ponad 4,4 miliona złotych.
– „Cały skomplikowany projekt, z którym wiązały się zakupy sprzętu komputerowego i innych urządzeń, a także wdrożenie systemów informatycznych zrealizowano i rozliczono w niezwykle krótkim czasie około trzech miesięcy” – mówi starosta Trelka.
W ramach projektu we wszystkich placówkach oświatowych Powiatu Radomskiego został wprowadzony jednolity system kadrowy, płacowy, finansowy, księgowy, a także dziennik elektroniczny, arkusz organizacyjny oraz system kontroli zarządczej.
Wirtualne laboratorium Empiriusz to pracownia chemiczna przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej. Można w niej wykonywać ponad 50 różnych doświadczeń, zgodnie z podstawą programową nauczania chemii w szkole średniej. Empriusza tworzy wysokiej klasy komputer wraz z dotykową tablicą multimedialną oraz profesjonalne gogle VR wraz z kontrolerami.
Uczeń wykonuje zadania związane z geometrią przestrzenną lub przeprowadza wybrane doświadczenie chemiczne zgodnie z instrukcją. Porusza się po realistycznie wyglądającej pracowni, sięga po probówki i odczynniki, przeprowadza reakcje, wyciąga z nich wnioski i uczy się poprzez wirtualne doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują przebieg działań w czasie rzeczywistym na tablicy interaktywnej.
(TO-RT)
Źródło: powiatradomski.pl