Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu odwiedził niedawno Publiczną Szkołę Podstawową im. Braci Andrzeja i Józefa Załuskich. Tematem spotkania były obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych co roku przypada 1 marca. Wydarzenia związane z upamiętnieniem Żołnierzy Niezłomnych odbywały się jednak także w inne dni bieżącego miesiąca. W oddanie hołdu osobom walczącym zaraz po zakończeniu II wojny światowej z komunistycznym reżimem zaangażowały się także placówki edukacyjne z regionu radomskiego, m.in. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Braci Andrzeja i Józefa Załuskich w Jedlance. Reprezentanci tej podstawówki wzięli udział 5 marca w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach tego wydarzenia dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz poczet sztandarowy uczestniczyli we mszy świętej w kościele w Jedlińsku. Następnie pod pomnikiem ku czci żołnierzy AK zamordowanych przez hitlerowców przedstawiciele instytucji z Jedlanki zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny. Później delegacja szkoły złożyła w tym miejscu wieńce.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Braci Andrzeja i Józefa Załuskich w Jedlance w obchodach Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczestniczyła również w mijającym tygodniu. W piątek, 24 marca, uczniowie wspólnie z nauczycielami zorganizowali spektakl muzyczno-artystyczny przedstawiający losy bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w szkole zaprezentowano także wystawę „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950”. Na 31 planszach można było zobaczyć najważniejsze wydarzenia dla powojennej konspiracji z lat 1945–1950 w powiecie radomskim, kozienickim i iłżeckim. Ponadto prelekcję wygłosił dr Arkadiusz Kutkowski z radomskiego IPN-u, jeden z autorów wystawy.
W ostatnim czasie w regionie radomskim odbyło się wiele wydarzeń ku czci Żołnierzy Wyklętych. Jedną z form upamiętnienia bohaterów była organizacja biegi „Wilczym Tropem”. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ.