Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chwałowicach będzie prowadził innowacyjną terapię autyzmu. Posłuży do tego specjalny kombinezon ciśnieniowy, skonstruowany na wzór wysokościowego ubioru kompensacyjnego pilotów samolotów wojskowych.
Starostwo Powiatowe w Radomiu podpisało właśnie porozumienie o współpracy z firmą Neures Polska. W jego ramach, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chwałowicach koło Iłży, rozpoczną się 1 września br. terapia i badania naukowe dotyczące leczenia autyzmu innowacyjną metodą. Wiadomość została ogłoszona dziś, 2 kwietnia, co nie jest bez znaczenia. Obchodzimy bowiem Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Kombinezon ciśnieniowy
Ośrodek w Chwałowicach, którego organem prowadzącym jest Powiat Radomski, zostanie wyposażony w specjalne kombinezony ciśnieniowe. Zostały one stworzone na wzór wysokościowego ubioru kompensacyjnego pilotów samolotów wojskowych. Chroni on ich przed skutkami dużych przeciążeń w manewrach bojowych.
– Podczas testów odkryto, że kombinezon ma wpływ na procesy neurochemiczne w ciałach pilotów, co miało zwiększać możliwości regeneracyjne mózgu i uruchamiać mechanizmy kompensacyjne w przypadku urazów. Tak narodził się pomysł wykorzystania mechanizmów oddziaływania kombinezonu ciśnieniowego w fizjoterapii osób ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki zwiększeniu możliwości regeneracyjnych i kompensacyjnych mózgu, możliwa jest poprawa stanu osób ze schorzeniami neurologicznymi – tłumaczył Maciej Abakumow z Neures Polska.
Chwałowice jedyne w Polsce
Za pomocą specjalnych kombinezonów, przeszkoleni wcześniej do tego fizjoterapeuci, będą prowadzić zajęcia z uczniami w Chwałowicach. Dużą ich grupę stanowią właśnie osoby ze zdiagnozowanym autyzmem.
– Podpisane porozumienie zakłada, że Ośrodek w Chwałowicach stanie się jedynym w Polsce miejscem, gdzie na szerszą skalę będzie prowadzona terapia w kombinezonach Neures oraz prowadzone badania naukowe w tym zakresie – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Radomiu.
Terapia polega na poddaniu pacjenta precyzyjnie dobranym naciskom na tkanki miękkie. Nacisk powoduje reakcje organizmu, stymulujące procesy regeneracyjne i kompensacyjne w układzie nerwowym, a w szczególności w mózgu. Siłą nacisku na poszczególne części ciała bardzo precyzyjnie steruje komputer, zintegrowany z kombinezonem Neures.
– Na podstawie naszych doświadczeń i badań wiemy już, że autyzm, który jest uważany za nieuleczalną jednostkę chorobową, może być uleczalny – mówi Maciej Abakumow, twórca kombinezonu Neures.

Źródło: radompowiat.pl