Na terenie Nadleśnictwa Przysucha zorganizowano uroczystości upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej i partyzantki niepodległościowej walczących na Ziemi Przysuskiej. W trakcie wydarzenia przedstawiono m.in. historię okrocznych ziem, a także odbyły się pokazy musztry konnej.
Na terenie dawnej gajówki Rawicz, już drugi rok z rzędu, zorganizowano uroczystości patriotyczne. Odbyły się one w niedzielę, 17 września, a więc w 84. rocznicę napaści na Polskę przez Rosję Sowiecką. Rozpoczęły się około godziny 14 od odprawienia polowej mszy świętej. Kazanie w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego wygłosił ks. gen. Stanisław Rospondek. Później głos zabrali zaproszeni goście m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, senator Stanisław Karczewski, poseł Dariusz Bąk, a także starosta przysuski Marian Niemirski. Następnie referat dotyczący historii Stefanowa i Rawicza przedstawił dr Maciej Hubka. Wśród gości na uroczystości znalazły się liczne poczty sztandarowe, jednostki wojskowe i strażackie i leśników, stowarzyszenia Ułanów i drużyny harcerskie.
Część oficjalna zakończyła się złożeniem wiązanek i zniczy pod pamiątkową tablicą.
Jedną z atrakcji uroczystości był pokaz konnej musztry paradnej, podczas której kawalerzyści zaprezentowali swoje umiejętności jeździeckie oraz pokaz zręczności władania szablą i lancą. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość rozmowy z ułanami, jazdy na koniu i zrobienia zdjęć.
Dodatkowo osoby biorące udział w wydarzeniu mogły wysłuchać występ Chóru Nauczycielskiego „Canto”, a także oglądać zróżnicowane wystawy i stoiska – na jednym z nich były przedstawione działania i uzbrojenie partyzanckie. Zaprezentowały się także Nadleśnictwo Przysucha i koło gospodyń wiejskich. Patronat nad przedsięwzięciem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej i partyzantki niepodległościowej walczących na Ziemi Przysuskiej sprawowała minister Anna Moskwa. Jednym z organizatorów uroczyści było Stowarzyszenie Rawicz 43, które kultywuje pamięć o wydarzeniach, jakie miały miejsce w dniu 10 kwietnia 1943 roku, gdzie w wyniku zdrady i zasadzki zostało zabitych przez Niemców 11 partyzantów podziemia niepodległościowego. Niemal wszyscy polegli pochodzili z obszaru powiatu przysuskiego. Wśród zabitych byli także żołnierze z Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. 50 lat po tragicznych wydarzeniach w Rawiczu, dzięki staraniu Komitetu Budowy Obelisku, wystawiono pomnik ofiarom tej zbrodni.