Rozpoczęto prace związane z opracowaniem herbu Solca nad Wisłą.
Funkcjonujące obecnie w przestrzeni publicznej godło miasta Solca nad Wisłą otrzymało negatywną opinię komisji heraldycznej, a jego używanie wzbudza wiele kontrowersji.
Herb to reprezentacyjny i rozpoznawalny znak. A także element tożsamości. Wraz z nazwą tworzy komunikat wizualny jednoznacznie identyfikujący miasto. Właśnie dlatego ranga oraz znaczenie tego narzędzia komunikowania wymaga staranności i wyobraźni w opisie jego prezencji. Sprawy związane ze stanowieniem symboli jednostek samorządu terytorialnego reguluje ustawa z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach. Zgodnie z jej przepisami, jednostki samorządu terytorialnego mają prawo do stanowienia (w drodze uchwały organu stanowiącego) własnych herbów, weksyliów (flaga, chorągiew, sztandar, banner), pieczęci, insygniów (łańcuch, laska, dzwonek) oraz emblematów.
Symbole te muszą być zgodnie z zasadami heraldyki, weksylologii, a zwłaszcza lokalną tradycją historyczną. Ich wzory wymagają uznania przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Opinia w tym przedmiocie wydawana jest w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Warto podkreślić, iż zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach minister powołuje Komisję Heraldyczną jako organ opiniodawczo-doradczy w zakresie symboliki.
Ze względu na wiele wymogów formalnych jak i niezbędnych konsultacji społecznych, wybór herbu to proces długotrwały. Urząd Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą jest w trakcie przygotowania zapytania ofertowego skierowanego do potencjalnych wykonawców, którego przedmiotem będzie opracowanie dokumentacji oraz projektów graficznych symboli miasta. Zostaną one przedstawione Radzie Miejskiej do zaopiniowania.
(TO-RT)
Źródło: solec.pl