Rada Powiatu Kozienickiego jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nowej siedziby dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Po wnikliwej analizie wielu rozwiązań, w tym możliwości przeniesienia SOSW do gmachu byłej szkoły w Nowej Wsi, postanowiono wybudować nowy gmach na obszarze miejskich działek o łącznej powierzchni 2,85 h, stanowiących własność powiatu kozienickiego. Chociaż uchwała ma charakter intencyjny, to obliguje do podjęcia stosownych działań. Jest szansa, że prace ruszą w przyszłym roku.
Wybór miejsca pod budowę wpisuje się w przeznaczenie terenu działek na cele społeczne. Plac przy skrzyżowaniu ulicy Głowaczowskiej i Alei Solidarności, zamknięty ul. Stefana Żeromskiego, przeznaczono – w latach siedemdziesiątych – na zaplecze dla szpitala. Wtedy działka stanowiła teren rolny, lekko zadrzewiony. W miarę upływu lat porosły go samosiejki. Jak wynika z opinii leśników, większość drzew jest poważnie zaatakowana przez szkodniki.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy od lat zajmuje zabytkowe domostwo wchodzące w skład pobenedyktyńskiego zespołu kościelno-klasztornego w Opactwie (gmina Sieciechów). Znajduje się w odległości 20 km od Kozienic, obok ruchliwej drogi krajowej pozbawionej chodnika. Budynek pochodzi z XVIII wieku i objęty jest ochroną konserwatorską. O skali niedogodności uczniów świadczy fakt, iż sala gimnastyczna nie służy wyłącznie rozwojowi tężyzny fizycznej. Z konieczności pełni także role sypialni oraz pracowni dydaktycznej. Sal lekcyjnych jest bowiem zbyt mało, by zaspokoić potrzeby edukacyjne wychowanków, zaś warunki w internacie są dalekie od doskonałości. Pomimo to młodzież, dzięki zaangażowaniu pedagogów i wychowawców, osiąga olbrzymie sukcesy w wielu dziedzinach. Zwłaszcza w sporcie – dowodem zdobywane hurtowo medale na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych.
(TO-RT)
Źródło: kozienice.pl