Podczas 48. już Retrospotkania w Resursie Obywatelskiej będzie można się przekonać, że radomskie wyroby ceramiczne stanowią ogromną wartość i dziedzictwo naszego miasta.
Czy cegły, płytki i kafle mogą swoją historią zainteresować szersze grono? Co się kryje za ich pochodzeniem? Jak ważne dla dziedzictwa miasta są kaflarnie, cegielnie czy fabryki produkujące płytki? Na te pytania będą się starali odpowiedzieć organizatorzy kolejnego już Retrospotkania w Radomskiej Resursie Obywatelskiej, które odbędzie się tuż po świętach Wielkiej Nocy – we wtorek, 11 kwietnia, o godzinie 18:00.
Wyjątkowo związana z tym tematem jest Marta Trojanowska, dlatego będzie ona głównym prelegentem spotkania. To właśnie ona jest jedną z osób, które w filmie dokumentalnym “Po prostu Marywil” opowiada o działalności najstarszej radomskiej fabryki płytek ceramicznych, z której niegdyś słynął Radom. Film również będzie zaprezentowany podczas wtorkowego spotkania.
Wydarzenie skupi się na temacie sygnatur, umieszczanych na wyrobach przemysłu ceramicznego. Dlatego wszyscy goście otrzymają wyjątkowy prezent – autorską pocztówkę Marty Trojanowskiej. Dotąd powstało sześć wyjątkowych kart, prezentujących sygnowane wyroby, odnalezione na przestrzeni czasu w różnych częściach miasta.
48. Retrospotkanie w Resursie zapowiada się niezwykle interesująco, bo wciąż zostało wiele do opowiedzenia i odkrycia w temacie radomskich wyrobów ceramicznych. Radom niegdyś przecież słynął – dzięki Marywilowi – z produkcji płytek, które już od czasów carskiej Rosji znane były także poza granicami naszego kraju.