Grójecki Ośrodek Kultury zaprasza w piątek 4 listopada – o godz. 13 oraz o 18 – na spektakl taneczny pt. „Matka Boska Szopienicka”.
Jest on inspirowany życiem Jolanty Wadowskiej-Król, lekarki, która w 1974 odkryła nieznaną dotąd chorobę – ołowicę. U swych pacjentów dostrzegła szereg objawów i dolegliwości mogących sugerować zatrucie metalami ciężkimi, co zgłosiła Wojewódzkiemu Konsultantowi Medycznemu. Przy częściowym wsparciu dyrekcji Huty Metali Nieżelaznych rozpoczęła badania narażenia na ołów u dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. Szybko okazało się, że skala problemu zatrucia ołowiem u niepełnoletnich na tym obszarze jest olbrzymia. Publikacja wyników w rozprawie doktorskiej wywołała reakcję rządzącej wówczas w Polsce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Lekarkę poddano presji, przeprowadzono z nią rozmowy ostrzegawcze, a nawet użyto gróźb, by wycofała się ze swych działań. Pomimo wysokiej oceny promotora nie dopuszczono, by obroniła doktorat!
Batalia na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci zatrutych ołowicą przyniosła jednak znaczące efekty. W sanatoriach w Istebnej i Rabce zorganizowano leczenie tysięcy młodocianych pacjentów. W 1975 r. Miejska Rada Narodowa w Katowicach zdecydowała o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty. W utajnionym uzasadnieniu napisano, że: „budynki są w strefie stwarzającej bezpośrednie zagrożenie życiu i zdrowiu mieszkańców”.
„Matka Boska Szopienicka” to określenie autorstwa niewierzących w ołowianą epidemię. Kadra zarządzająca hutą była przeciwna działaniom Wadowskiej-Król i prześmiewczo nadała jej ten pseudonim. W 2021 roku lekarka otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
– Jej wnuczka, reżyser Agnieszka Cygan, przedstawia tę historią językiem tańca. Wykorzystując techniki tańca współczesnego, jazzu czy hip hopu próbuje doświadczyć emocji, o których tylko słyszała. Przed stworzeniem scenariusza zadała pytanie: co by zrobiła jej babcia, gdyby wiedziała że nie obroni doktoratu, a jej kariera skończy się w tej samej przychodni, w której rozpoczęła po studiach swe życie zawodowe? Wadowska-Król zawsze podkreśla, że zdawała sobie sprawę z konsekwencji swych działań. Ta postawa odważnej kobiety, zainspirowała Agnieszkę Cygan do realizacji przedstawienia pełnego emocji, walki i nadziei na odmianę losu mieszkańców Szopienic” – anonsują spektakl organizatorzy.
Spektakl jest finansowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(TO-RT)
Źródło: grojecmiasto.pl