Według doniesień, trwają ostatnie przygotowania do wniesienia projektu ustawy do Sejmu.
Marek Suski, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, przekazał informację, że podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Stolicą nowego, wydzielonego województwa ma być Radom. Z informacji przekazanych przez rzecznika PiS, projekt ustawy ma być gotowy w grudniu.
W praktyce oznaczałoby to nowe wybory do sejmików obu województw. Władze Warszawy pozostaną bez zmian. Do dopracowania na tym etapie pozostaje jeszcze kilka kwestii, w tym np. Kolei Mazowieckich. Suski argumentował, że być może trzeba będzie utworzyć dwie osobne spółki do obsługi obydwu nowych województw.
Wydzielenie Warszawy i 9 powiatów: legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, pruszkowskiego, wołomińskiego, grodziskiego, piaseczyńskiego i warszawskiego, z Regionalnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia ma być zabiegiem czysto technicznym. Nie zmieniłoby to także puli środków dla samorządów, która wynosi obecnie ok. 140 mln euro.
W tej chwili, od 1999 roku, obowiązuje podział Polski na 16 województw. Województwo radomskie ze stolicą w Radomiu istniało w latach 1975 – 1998.
Niedawno zapadła decyzja o włączeniu województwa mazowieckiego do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Do tej pory program był instrumentem wsparcia finansowego dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko – mazurskiego. Z jego środków finansowane są inwestycje w wielu obszarach, m.in. infrastruktury, innowacji, nauki, budowy dróg czy rozwoju miast.
Źródło: internet.