Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Trwa kampania społeczna, której celem jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków.
Depresja coraz częściej dotyka dzieci i nastolatków. Jest to poważna choroba, któa nie powinna być bagatelizowana czy traktowana jako złe zachowania. Jej przyczyn może być wiele, m.in. problemy w nauce, brak akceptacji rówieśników, napiętnowanie w sieci. Dodatkowo obecna sytuacja pandemiczna, tj. brak kontaktów społecznych, może potęgować objawy depresji. Ważne jest, aby zarówno rodzice, jak i pedagodzy byli szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu swoich podopiecznych.
Życie w trybie offline
„Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia” – to nazwa 15. już edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, które w całości odbywa się on-line. Głównymi punktami wydarzenia jest cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli i dzień otwarty dla rodziców. Odbędą się wirtualne wykłady ekspertów i bezpłatne konsultacje z lekarzem psychiatrą.
Uczestnicy kampanii będą mogli dowiedzieć się m.in. jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać, gdzie szukać pomocy. Jednym z ważniejszych aspektów, na któym skupia się tegoroczna edycja wydarzenia, jest wpływ pandemii na zdrowie psychiczne nastolatków.
Spotkania z ekspertami
Do kwietnia zostaną zorganizowane cztery wykłady w ramach kampanii, w których może wziąć udział jednorazowo nawet tysiąc osób. Cykl szkoleń dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Szkolenia są bezpłatne, a ich uczestnicy otrzymają wiedzę, która umożliwi im reakcję na objawy depresji wśród swoich uczniów oraz gotowe narzędzia do przeprowadzenia lekcji na ten temat.
Terminy najbliższych szkoleń:
- 25.02 (czwartek) – godz. 10:00
- 10.03 (środa) – godz. 14:00
- 30.03 (środa) – godz. 14:00
- 21.04 (środa) – godz. 14:00
Ważne wsparcie
W ramach akcji, od 22 do 26 lutego, działa też Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji. Pod numerem 22 594 91 00 pomocy udzieli lekarz psychiatra. Organizatorzy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego wsparcia w tej formie: „Podczas rozmowy specjalista może pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w najbliższym otoczeniu.”
Wszystkie informacje o kampanii i wydarzeniach znajdują się na stronie forumprzeciwdepresji.pl. Jeżeli masz podejrzenia, że choroba może istnieć w Twoim najbliższym otoczeniu, warto warto także zajrzeć na stronę wyleczdepresje.pl.
Źródło: mein.gov.pl, forumprzeciwdepresji.pl , mz.gov.pl