Oszustwo kontrahenta i liczne zaniedbania urzędów doprowadziły dobrze prosperującego przedsiębiorcę z regionu radomskiego na skraj upadku.
Pan Krzysztof zgłosił się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu z wnioskiem o pomoc. Od lat pracował w branży spożywczej, ostatnio na kierowniczym stanowisku. Dynamiczny rozwój firmy sprawił, że dotychczasowa siedziba przedsiębiorstwa stała się zbyt mała, ze względu na rosnącą skalę produkcji. W związku z tym, 61-letni Krzysztof wraz ze wspólnikiem, zdecydowali się na kupno większego pomieszczenia na działalność gospodarczą. Niestety, już po zakupie, okazało się, że nieruchomość obciążona jest wieloma wadami prawnymi. Sprzedający oszukali Krzysztofa, ukrywając przed nim wady nieruchomości. W konsekwencji przedsiębiorca nie mógł zaciągnąć kredytu inwestycyjnego, co doprowadziło do ogromnego zadłużenia firmy i zajęcia jego majątku przez wielu wierzycieli. Do tej dramatycznej sytuacji przyczyniły się również liczne zaniedbania ze strony urzędów i instytucji publicznych.
Pomoc Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu
W Ośrodku poszkodowany przedsiębiorca otrzymał wiele porad i konsultacji prawnych. W ramach podjętych działań prawnicy złożyli zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania przeciwko sprzedającemu nieruchomość objętą wadami prawnymi, dzięki czemu ostatecznie zainicjowano postępowanie. Ponadto przedstawiono nowy wniosek o wszczęcie postępowania układowego z roszczeniami odszkodowawczymi względem m.in. notariusza i banku. W związku z prowadzoną restrukturyzacją Krzysztof otrzymał cenne porady, które pozwoliły przetrwać i prowadzić działalność gospodarczą przez blisko rok, dzięki czemu uratowano kilkadziesiąt miejsc pracy. Ponadto w interwencji pomogło nagłośnienie jego historii w programie „Sprawa dla Reportera”. Ośrodek prowadzi również analizę w kwestii sporządzenia tzw. prywatnego aktu oskarżenia przeciwko poprzedniemu nadzorcy sądowemu w zakresie zaniedbań.
Warto wspomnieć, że Krzysztofa i jego rodzinę objęto pomocą psychologiczną. W tej dramatycznej sytuacji potrzebowali wsparcia terapeuty w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Podopieczni ośrodka otrzymali również pomoc materialną – dopłaty do bieżących zobowiązań czynszowych, paczki żywnościowe i chemię. Pozwoliło to zabezpieczyć warunki lokalowe i ustabilizować ciężką sytuację finansową 61-latka i jego najbliższych. Rodzina nadal na bieżąco korzysta ze wsparcia Ośrodka.
Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Możesz uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości!
Każda osoba będącą ofiarą przemocy i przestępstwa, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 370 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najszybciej otrzymamy poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Redakcja Radomskie.info
/dane personalne osoby korzystającej ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Radomiu zostały zmienione/