Ponad 6 tysięcy organizacji w 187 krajach uczestniczy rokrocznie w kampanii uświadamiającej, jak ważne jest zapobieganie i nie pozostawanie obojętnym wobec przemocy.
W Polsce „16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć” przypada w tym roku na czas od dnia „Białej Wstążki”, tj. 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet), aż do 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestii przemocy wobec kobiet, a noszenie jej przypiętej do ubrania oznacza, że nie akceptujemy jej i nie pozostajemy na nią obojętni.
Cała akcja została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po tzw. masakrze w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. Zabójca popełnił samobójstwo. Czternaście kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran. W 1991 roku, dla upamiętnienia wydarzeń, narodziła się tradycja noszenia białej wstążki, rozpowszechniona na całym świecie.
„Podstawowym celem kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej i inicjowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet, która stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka. W tym miejscu warto podkreślić, że właśnie mężczyźni mogą bardzo wiele uczynić, by eliminować wszelkie formy przemocy wobec kobiet i dziewcząt. To mężczyźni mogą przyczynić się do zmiany mentalności innych mężczyzn, zareagować i nie być pasywnym wobec zjawiska przemocy.” – czytamy na stronie polskiej policji.
Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Większość tego typu przestępstw, popełnianych przez domowników, nigdy nie trafia do rejestru. „Bieżąca analiza wskazuje, że na terenie garnizonu mazowieckiego w kategorii przestępstw stwierdzonych – bójka/pobicie, w okresie od 1 stycznia – 30 września 2019 roku odnotowano 26 zdarzeń, gdzie ofiarami były kobiety. Podczas gdy w tożsamym okresie 2020 r. odnotowano 13 takich przypadków.”
30 listopada 2020 r. weszła w życie ustawa, która wprowadza zmiany w przepisach. Policji nadano prawo wydawania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania osobie stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Podejrzany o popełnienie przestępstwa może otrzymać również zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
O nie pozostawaniu obojętnym na przemoc wobec domowników powinniśmy pamiętać cały rok. Międzynarodowa kampania ma za zadanie przypomnieć, jak ważny jest brak pozwolenia na stosowanie przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Na całym świecie w lokalnych społecznościach prowadzone są działania informacyjne, edukacyjne i profilaktyczne. Pamiętajmy, że obojętność na agresję i przemoc jest równoznaczna z akceptacją tego typu zachowań.
Warto przypomnieć, że każda osoba będącą ofiarą przemocy, a także jej najbliżsi i świadkowie, mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 370 punktów, które gwarantują bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Pomoc najłatwiej uzyskać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub na adres e-mail: [email protected]. Można również skontaktować się telefonicznie z wybranym przez siebie ośrodkiem. Najbliższy punkt pomocy znajdziesz tutaj: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Źródła: 16dayscampaign.org, mazowiecka.policja.gov.pl, funduszsprawiedliwosci.gov.pl