Od początku roku sukcesywnie spada bezrobocie zarówno Radomiu, jak i w regionie. Wpływ na tą pozytywną sytuację ma m.in. zakładanie własnej działalności gospodarczej i tarcza antykryzysowa.
Liczba bezrobotnych w regionie radomskim spada od początku roku z miesiąca na miesiąc.
„I tutaj warto odnieść się do sytuacji z ubiegłego roku, kiedy właśnie od marca bezrobocie bardzo rosło, tak tutaj obserwujemy systematyczny spadek, mimo tej wspomnianej sytuacji związanej z pandemią, co jest tutaj optymistycznym prognostykiem” – mówi Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
Dodatkowo według niego spadek powinien się utrzymać, gdyż zbliża się czas letnich prac sezonowych.
Tylko w ubiegłym miesiącu z rejestru bezrobotnych ubyło ponad 500 osób. Pozytywnym faktem jest, że żaden lokalny pracodawca nie zgłosił zwolnień grupowych. Co więcej, jak podkreśla dyrektor PUP w Radomiu, w marcu przedsiębiorcy zgłosili 640 ofert wolnych miejsc pracy, a więc więcej niż w poprzednich miesiącach, kiedy zdarzało się, że było ich mniej niż 400.
Działalność gospodarcza i tarcza antykryzysowa zwalcza bezrobocie
Radomianie bronią się przed bezrobociem zakładając działalność gospodarczą. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu od początku roku wpłynęło aż 400 wniosków o dofinansowanie własnej działalności gospodarczej. Dominuje branża budowlana, a także dofinansowanie pracy związanej ze sferą online (np. sklepy internetowe) czy programowaniem. Wśród kobiet popularnym pomysłem na biznes są zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne.
Jak podkreśla dyrektor PUP Radom ważną rolę w ochronie przed bezrobociem odgrywają również pieniądze z rządowej tarczy antykryzysowej. Urząd Pracy w Radomiu do tej pory rozdzielił prawie 160 milionów złotych. Środki trafiły do ponad 20 tysięcy firm w mieście i powiecie radomskim. Tarcza pomaga utrzymać płynność finansową i chroni przed zamykaniem działalności gospodarczej. Od poniedziałku rusza nabór wniosków o wsparcie w ramach nowej tarczy branżowej. Objęte nią będą także usługi fryzjerskie i kosmetyczne, wcześniej bez wsparcia.
Ogółem pod koniec marca, w Radomiu i powiecie zarejestrowanych było nieco ponad 21 tysięcy osób bezrobotnych. Liczba ta spadła o 500 w stosunku do lutego. Mimo tych pozytywnych danych bezrobocie w Radomiu ciągle jest relatywnie wysokie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec lutego stopa bezrobocia wyniosła w Radomiu 12,4 proc., na Mazowszu 5,4, a w Polsce 6,5 proc.
Źródło: warszawa.tvp.pl, www.rdc.pl