Dbają o bezpieczeństwo, służą pomocą i radą, organizują ruch – wszystko po to, aby pomagać i chronić osoby uciekające przed wojną z Ukrainy.
Policjanci z Radomia i wielu innych miejskich i powiatowych komend garnizonu mazowieckiego oraz KWP zs. w Radomiu od początku są czynnie zaangażowani w pomoc na granicy z Ukrainą. Pełnią tam służbę, a przyświeca im motto „pomagamy i chronimy”.
Na przejściach granicznych po Ukraińskiej stronie w tej chwili wiele osób oczekuje na wjazd do Polski, a z kolei w Polsce wielu ludzi czeka na swoich bliskich czy znajomych, chce ofiarować schronienie czy transport w bezpieczne miejsce. Policjanci z Mazowsza wraz z mundurowymi z całego kraju dbają o porządek w strefie przygranicznej, na skrzyżowaniach i punktach recepcyjnych.

Funkcjonariusze wykazują się ogromnym zrozumieniem i empatią w stosunku do ludzi uciekających przed wojną. Pomagają nie tylko w służbie, ale też z głębi serca, wpierając naszych sąsiadów także prywatnie. Jedną z wielu takich osób jest policjantka z Siedlec, która przyjęła pod swój dach 7-osobową rodzinę i przekazała im do użytkowania swoje mieszkanie.
„Naszą rolą jest pomagać. Nie inaczej było wczoraj. Na trasie S17, na terenie powiatu garwolińskiego doszło do zderzenia kilku samochodów. Jednym z nich kierowała 51-letnia obywatelka Ukrainy. W czasie rozmowy z kobietą, policjanci dowiedzieli się, że kobiety wraz z dziećmi (2 i 6 lat) szukają schronienia. W związku z tym, że wszyscy byli przemarznięci i głodni, we współpracy ze starostwem powiatowym, zapewnili im ciepły posiłek. Okazało się też, że uchodźcy nie mają gdzie się zatrzymać, a do Warszawy jechali „w ciemno”. Gdy usłyszał to policjant ruchu drogowego, który wykonywał czynności na miejscu zdarzenia, bez wahania zaproponował im schronienie we własnym domu” – relacjonuje Zespół Prasowy KWP.
Kilka zdjęć z działań funkcjonariuszy z regionu radomskiego na przejściach granicznych z Ukrainą znajduje się w naszej galerii (klik z zdjęcie powyżej).
Pomoc pokrzywdzonym
Przypominamy, że na terenie województwa mazowieckiego i regionu radomskiego uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać wsparcie w ośrodkach pomocy skupionych w Sieci Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem, finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl