• Zgłoś nam!
  • Radomskie Wiadomości
    • Radom
    • Powiat Białobrzeski
    • Powiat Grójecki
    • Powiat Kozienicki
    • Powiat Lipski
    • Powiat Radomski
    • Powiat Przysuski
    • Powiat Szydłowiecki
    • Powiat Zwoleński
  • Kultura
  • Uzyskaj Pomoc
  • Kronika Policyjna
  • Sport
  • Zdrowie
  • Kontakt
środa, 29 kwietnia, 2026
  • Login
Radomskie.info | Portal Informacyjny
  • Zgłoś nam!
  • Radomskie Wiadomości
    • Radom
    • Powiat Białobrzeski
    • Powiat Grójecki
    • Powiat Kozienicki
    • Powiat Lipski
    • Powiat Radomski
    • Powiat Przysuski
    • Powiat Szydłowiecki
    • Powiat Zwoleński
  • Kultura
  • Uzyskaj Pomoc
  • Kronika Policyjna
  • Sport
  • Zdrowie
  • Kontakt
No Result
View All Result
Radomskie.info | Portal Informacyjny
No Result
View All Result

Powiat radomski: Wojciech Pestka nie żyje

Redakcja Radomskie.info by Redakcja Radomskie.info
5 kwietnia, 2023
in Kultura, Pionki, Powiat Radomski, Radomskie, Region Radomski, Województwo Mazowieckie, Wydarzenie
0
Powiat radomski: Wojciech Pestka nie żyje

fot. pionki.pl

0
SHARES
159
VIEWS
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Miał 71 lat. Był pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem i scenarzystą.

Na kanwie jego najgłośniejszej książki, powieści “Powiedzcie swoim” – opowiadającej o kolejach losu księdza Romana Kotlarza, wpierającego radomskich robotników podczas ich protestów w czerwcu roku 1976 – powstał film pt. “Klecha” – w reżyserii Jacka Gwizdały. Z Mirosławem Baką, Piotrem Fronczewskim, Marcinem Bosakiem, Januszem Chabiorem, Arturem Żmijewskim, Tadeuszem Hukiem, Zdzisławem Wardejnem i Ignacym Gogolewskim w obsadzie. 

Pestka był też autorem tomików poetyckich: „Zwykła rozmowa”, „Dziesięć wierszy dla Grosza” czy „Monodram” oraz tryptyku reporterskiego: „Do zobaczenia w piekle”, „Gdyby Polacy nie byli Polakami” „Diabelska maszyna do szycia”.

Przyszedł na świat 27 listopada 1951 roku w Pionkach. Ukończył Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do wprowadzania stanu wojennego wykładał w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza).

Był laureatem szeregu prestiżowych wyróżnień pisarskich. Między innymi: Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola i Nagrody im. Bolesława Prusa. Odznaczony medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Należał do  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Twórca Stowarzyszenia Jedlnia. Animator licznych inicjatyw społecznych i kulturalnych. Mówił o sobie: „Dostałem od życia więcej niż sobie na to zasłużyłem. W sensie zawodowym robię to, co jest moją pasją, wyzwaniem i sprawia mi radość – piszę”.

Msza żałobna zostanie odprawiona w czwartek 6 kwietnia o godz. 13 w kościele pw. Św. Mikołaja w Jedlni. Po nabożeństwie na miejscowym cmentarzu parafialnym odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

– Dla mnie przede wszystkim był autorem powieści „Powiedzcie swoim”. To na jej motywach powstał scenariusz „Klechy”, którego Wojtek był współautorem. Był również współautorem dialogów i autorem tekstu finałowego „Songu zagubionych”. W 2015 roku wspólnie napisaliśmy pierwsze zdania treatmentu. Pięć lat później cieszyliśmy się z kolaudacji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i zaproszenia filmu na Warszawski Festiwal Filmowy. Niestety Wojtek nie doczekał ani premiery, ani pokazów festiwalowych, ani też dystrybucji kinowej. Tydzień temu spotkaliśmy się po raz ostatni. Podarował mi w szpitalu swój najnowszy tom z poezją: „Przejście”. Znalazłem w nim taki wiersz:

„Panie czasu i stworzenia

przez moje trzewia

płynie twoja ciemna rzeka

posadź na jej brzegu kaczeńce

każ weselić się wróblom

muzykować świerszczom

bym uwierzył w Ciebie

że jesteś

by mi było lekko umierać”

Walczący, jak się dzisiaj okazało – z nieuleczalną chorobą, planował kolejne przedsięwzięcia. Audiobook, a później film, na podstawie jego monodramu „Syrop z kocimiętki” – wspomina zmarłego reżyser, Jacek Gwizdała.

(TO-RT)

 

Tags: Gmina Jedlnia-LetniskoKulturaliteraturaPionkipowiat radomskiradomskieregion radomskizgon
Redakcja Radomskie.info

Redakcja Radomskie.info

Zapamiętaj ten numer! +48 222 309 900 – to numer SOS – Linia Pomocy Pokrzywdzonym

by Redakcja Radomskie.info
21 lutego, 2022
0
Zapamiętaj ten numer! +48 222 309 900 – to numer SOS – Linia Pomocy Pokrzywdzonym
Prawo

Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? Zadzwoń na numer +48 222 309...

Read more

Dom bezpiecznym miejscem!

https://www.youtube.com/watch?v=7ZUmk2pQQ8c
No Result
View All Result

Gdzie uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Prokuratura kontra Bąkiewicz – polityka zamiast prawa
Z KRAJU

Prokuratura kontra Bąkiewicz – polityka zamiast prawa

19 sierpnia, 2025
Afera KPO: Bruksela i europejscy śledczy wchodzą do gry, rząd Tuska pod ostrzałem.
Kraj

Afera KPO: Bruksela i europejscy śledczy wchodzą do gry, rząd Tuska pod ostrzałem.

11 sierpnia, 2025
Karol Nawrocki oficjalnie obejmuje urząd Prezydenta RP – szczegóły uroczystości 6 sierpnia 2025
Kraj

Karol Nawrocki oficjalnie obejmuje urząd Prezydenta RP – szczegóły uroczystości 6 sierpnia 2025

6 sierpnia, 2025

Kto może uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Ostatnie wpisy

  • Prokuratura kontra Bąkiewicz – polityka zamiast prawa
  • Afera KPO: Bruksela i europejscy śledczy wchodzą do gry, rząd Tuska pod ostrzałem.
  • Karol Nawrocki oficjalnie obejmuje urząd Prezydenta RP – szczegóły uroczystości 6 sierpnia 2025
  • Stanisław Gawłowski skazany na 5 lat więzienia! Symbol upadku Platformy Obywatelskiej i arogancji III RP?
  • Kończy się tęczowe paliwo. Marsze Równości i Minister Kotula są już passe.

Skontaktuj się z nami!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, nasza redakcja czeka na e-maile o Państwa problemach, wydarzeniach mających miejsce na terenie Radomia i okolic, organizacji ciekawych wydarzeń!

Nasz e-mail: [email protected]
Na Facebooku: Radomskie.info - Informacje z Regionu
Powiat grójecki: Narkotyki w rękawicy bokserskiej
Kronika Policyjna

Powiat grójecki: Narkotyki w rękawicy bokserskiej

11 lutego, 2021
Kronika Policyjna

Radom: Kolejne zatrzymania po meczu w Kielcach

16 czerwca, 2023

Tagi:

Białobrzegi (170) dofinansowanie (182) drogi (169) dzieci (149) Fundusz Sprawiedliwości (156) Grójec (174) historia (519) inwestycja (315) inwestycje (163) KMP Radom (462) koncert (142) Konkurs (136) Kozienice (174) KPP Grójec (214) Kultura (525) muzyka (197) mzdik radom (155) patriotycznie (454) Pionki (182) policja (848) Policja Radom (352) pomoc (359) pomoc pokrzywdzonym (724) Powiat Białobrzeski (279) Powiat Grójecki (517) powiat kozienicki (299) powiat lipski (188) powiat przysuski (226) powiat radomski (880) powiat szydłowiecki (256) Powiat Zwoleński (251) przestępstwo (197) Radom (2424) radomskie (1177) region radomski (654) sport (327) Straż Pożarna (225) Szydłowiec (147) sąd (204) województwo mazowieckie (150) wydarzenie (209) wypadek (328) wystawa (152) zatrzymanie (148) Zwoleń (138)
Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Copyright © 2021 Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia - Wszelkie prawa zastrzeżone

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Zarządzaj zgodą
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}
No Result
View All Result
  • Zgłoś nam!
  • Radomskie Wiadomości
    • Radom
    • Powiat Białobrzeski
    • Powiat Grójecki
    • Powiat Kozienicki
    • Powiat Lipski
    • Powiat Radomski
    • Powiat Przysuski
    • Powiat Szydłowiecki
    • Powiat Zwoleński
  • Kultura
  • Uzyskaj Pomoc
  • Kronika Policyjna
  • Sport
  • Zdrowie
  • Kontakt

Copyright © 2021 Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności