Według nowego rozporządzenia Rady Ministrów, pomoc przysługuje przedsiębiorcom z blisko 50 branż. Zakres i forma wsparcia uzależniona jest od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. Radomski oddział ZUS na pomoc dla przedsiębiorców przeznaczył do tej pory ponad 294 miliony złotych.
Rozszerzoną pomoc przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Akt prawny wszedł w życie 28 lutego.
Przedłużenia świadczeń z tarczy 7.0
W dokumencie znalazły się zapisy o wsparciu w ramach:
– świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy,
– świadczeń postojowych,
– dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
– zwolnień z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.
O umorzenie składek za luty i świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy) będą mogli ubiegać się m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, rekreacyjnej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Ponadto ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają także taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport. Nowe rozporządzenie przesunęło o miesiąc termin złożenia wniosku, a więc wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Zmienił się także termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za wnioskowany okres. Przedsiębiorca musi to zrobić do 31 marca 2021 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.
Powyższe rozporządzenie stanowi kontynuację wsparcia przyznanego przedsiębiorcom na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego, poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.
Radomski oddział ZUS ze wspomnianych środków na pomoc dla przedsiębiorców przeznaczył dotychczas ponad 294 miliony złotych. Z tego niemal 89,6 mln zł dotyczyło świadczeń postojowych, a 204,6 mln zł umorzonych składek ubezpieczeniowych.
Źródło: eska.pl/radom, pit.pl