W poniedziałek rano dotarła informacja o śmierci Ryszarda Szurkowskiego. Najbardziej utytułowany polski kolarz w historii zmarł w radomskim szpitalu w wieku 75 lat.
O śmierci legendarnego sportowca poinformowała jego żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska. Był jednym z najwybitniejszych polskich sportowców w historii. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika -amatora na świecie. Reprezentował wiele polskich klubów, m.in. w 1966 r., w czasie odbywania służby wojskowej – Radomiak Radom. Dwa razy zdobył srebrny medal olimpijski w drużynowej jeździe na czas. W mistrzostwach świata startował dziewięć razy. W mistrzostwach świata w 1973 roku w Barcelonie zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego, a w 1974 r. w Montrealu srebrny. Dwukrotnie był też mistrzem świata w drużynie.
Sukcesy odnosił w najważniejszej wówczas dla Polaków kolarskiej imprezie – Wyścigu Pokoju. Wygrał te zawody cztery razy (1970, 1971, 1973, 1975). Indywidualnym mistrzem Polski na szosie był pięć razy (1969, 1974, 1975, 1978 i 1979), dwukrotnie w wyścigu drużynowym (1975 i 1976). Chociaż nie wygrał Tour de Pologne, to jest rekordzistą pod względem liczby wygranych etapów w tej imprezie – zwyciężał 15 razy.
Zwyciężał również w zagranicznych wyścigach, m.in. w Circuit de la Sarthe w 1969 r. czy Wyścigu Dookoła Bułgarii w 1971 r. Polski Związek Kolarski nie pozwolił, by Szurkowski był zawodowcem. Mimo tego z zawodowcami także rywalizował, odnosząc sukcesy. W tym kontekście warto przypomnieć wyścig Paryż-Nicea w 1974, gdzie zajął trzecie miejsce w klasyfikacji najaktywniejszych kolarzy.
Karierę zakończył w 1984 r., został później trenerem. Również i w tej dziedzinie odnosił sukcesy. Pod jego wodzą polska drużyna zdobyła srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Seulu.
Siedem razy uhonorowano go złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Otrzymał także najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 1999 r. W Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku Ryszard Szurkowski zajął drugie miejsce.
Niestety Ryszard Szurkowski od dwóch i pół roku był częściowo sparaliżowany i walczył o powrót do pełnej sprawności. Problemy zdrowotne były wynikiem wyścigu weteranów w Kolonii w 2018 r., podczas którego, w wyniku upadku, doznał poważnych obrażeń ciała. W Niemczech przeszedł rehabilitację, którą kontynuował w kraju. Niestety u wybitnego polskiego kolarza zdiagnozowano również chorobę nowotworową.
Źródło: polsatsport.pl, sport.dziennik.pl, internet