Jutro wejdzie w życie rozporządzenie, według którego lekarz w wybranych przypadkach nie będzie mógł odmówić wizyty stacjonarnej.
„Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej” wchodzi w życie 16 marca.
„Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście” – napisał w serwisie społecznościowym Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
Co się zmieni?
To pacjent będzie decydował o formie porady. Zgodnie z nowelizacją, wizyta może się odbyć wyłącznie w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, gdy pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady.
Jednak lekarz czy pielęgniarka będą mogli, bez dokonania badania pacjenta: wydać zaświadczenie, wystawić receptę do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne (jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne), jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.
Teleporada nie może odbywać się także w następujących przypadkach:
- podczas pierwszej wizyty realizowanej przez lekarza, pielęgniarkę lub położną POZ,
- w związku z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,
- w związku z podejrzeniem choroby nowotworowej,
- dla dzieci do 6. roku życia – poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego.
Według rozporządzenia, porada lekarska musi odbyć się stacjonarnie, jeśli pacjent lub jego opiekun nie zgodzi się na odbycie jej w formie zdalnej. Natomiast zdalna porada odbywa się nadal, gdy u pacjenta zachodzi podejrzenie, że jest zakażony koronawirusem.
Źródło: sejm.gov.pl, internet