Liczba osób zaszczepionych rośnie, a zakażonych maleje. W związku z tym od soboty zaczną obowiązywać łagodniejsze zasady bezpieczeństwa.
Ministerstwo Zdrowia podało, że dziś w kraju było 341 przypadków zakażenia Covid-19, a zmarło 68 osób. W Radomiu oraz powiecie radomskim odnotowano po dwa przypadki zakażeń. W powiecie kozienickim zachorowała jedna osoba, a w grójeckim testy dały dodatni wynik u pięciu osób. W naszym regionie nie było przypadków śmiertelnych.
Rząd podkreśla, że pandemia jeszcze się nie skończyła, więc przedstawiony wczoraj plan znoszenia kolejnych restrykcji może jeszcze ulec zmianie. Póki co jednak znamy ustalony harmonogram luzowania obostrzeń, który prezentuje się następująco:
Od 13 czerwca:
- Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
- Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Od 26 czerwca:
Tego dnia Polska przechodzi na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia. Więcej o unijnym certyfikacie można przeczytać tutaj (link).
Do tego:
- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
- Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.
Ważne!
Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Jak poinformowały władze – wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji, ale harmonogram może być korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień.
Szczepienia przeciw Covid-19
W Polsce już można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwią podróże po krajach Unii Europejskiej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19 oraz ozdrowieńcy.
Według naukowców czwarta fala koronawirusa jest realnym zagrożeniem, a jedyną możliwością jej uniknięcia jest nabycie odporności. Dlatego im więcej osób się zaszczepi, tym bardziej będziemy bezpieczni. Na szczepienie można zapisać się tutaj: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja .
Do tej pory w polskich punktach wykonano ponad 23 mln szczepień. 8,9 mln osób jest już w pełni zaszczepionych. Od poniedziałku 7 czerwca szczepić się mogą także dzieci od 12. roku życia.
Źródło: gov.pl