Taki tytuł nosi film poświęcony księdzu Bolesławowi Stefańskiemu.
Był pierwszym kapłanem skazanym w komunistycznej Polsce na karę śmierci. Istotne miejsce na życiowej ścieżce tego niezłomnego duchownego i gorącego patrioty zajmował Grójec.
Dokument – dofinansowany z budżetu stołecznego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – zostanie zaprezentowany premierowo w środę, 22 listopada o godz. 17 w warszawskim Centralnym Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Film powstał według scenariusza Tomasza Plaskoty, cenionego dziennikarza i pasjonata historii – szczególnie najnowszej – pochodzącego z Goszczyna. Reżyserował Piotr Zarębski.
Po pokazie zaplanowano dyskusję z udziałem twórców obrazu oraz historyka dr. Tomasza Łabuszewskiego, dyrektora Oddziału IPN w Warszawie, którą będzie moderował redaktor Rafał Dudkiewicz.
Ks. Stefański ps. „Przybylski” (17.09.1910 – 8.02.1964) był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej/ Armii Krajowej za działalność bojową odznaczonym Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu II wojny światowej piastował funkcję kapelana oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego działającego na obszarze Mazowsza.
Podczas swojej kilkunastomiesięcznej bytności w Grójcu – pod koniec niemieckiej okupacji – opiekował się między innymi harcerzami z Szarych Szeregów, współpracował z lokalnymi jednostkami Narodowej Organizacji Wojskowej, współuczestniczył w wydawaniu pism konspiracyjnych i prowadził nasłuch radiowy. Pomagał też ukrywającym się Żydom wyrabiając im fałszywe dokumenty oraz przechowując na grójeckiej plebani parafii pod wezwaniem św. Mikołaja. 19 I 1944 r. przybyli tam Niemcy, lecz kapłan zdołał zbiec przez okno. Ukrył się we wsi Mniszew, położonej nieopodal Warki.
Aresztowany w roku 1946 w Warszawie przez Urząd Bezpieczeństwa, stanął przed sądem oskarżony o próbę obalenia ustroju. Skazano go na na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienia. Trafił do celi we Wronkach, gdzie ciężko zaniemógł. Zwolniony przedterminowo – po 8 latach odsiadki – był wrakiem człowieka. Schorowany zmarł w roku 1964.
(TO-RT)