Solidarna Polska poinformowała o złożeniu do sejmu obywatelskiego projektu ustawy własnego autorstwa „W obronie chrześcijan”, chroniącego wolność wyznania i religii. W myśl nowych regulacji karane byłoby m.in. umyślne zakłócanie nabożeństwa czy też naruszenie przedmiotu czci religijnej. Obywatelski projekt poparło 380 tysięcy osób.
We wtorek, 4 października, odbyła się konferencja prasowa, na której Solidarna Polska poinformowała o złożeniu projektu wprowadzenia nowych przepisów prawa, dotyczących ochrony chrześcijan. Podczas konferencji obecny był m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny i lider Solidarnej Polski – Zbigniew Ziobro, wiceminister sprawiedliwości – Marcin Warchoł oraz wicewojewoda zachodniopomorski – Mateusz Wagemann.
Na samym wstępie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Konstytucji RP w rozdziale II, przypominając, ze w tych aktach prawnych wolność wyznania, religii i swobody religijne należą do kanonu praw przysługujących ludziom w ramach funkcjonowania w cywilizowanym świecie. Minister zaznaczył, że państwo powinno stać na straży tych praw, ale aby tak się stało, konieczna jest zmiana polskiego kodeksu karnego.
Zbigniew Ziobro przypomniał, że w Polsce w latach 2008-2015 prowadzono 163 postępowania karne związane ze sferą naruszenia wolności religii. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat, jak podkreślił minister sprawiedliwości, prokuratura musiała w tej sferze wszczynać 2400 postępowań karnych, co oznacza wzrost o niemal 1400 procent.
– „Nie ma innego rodzaju przestępstw, które tak drastycznie by wzrosły w tak krótkim czasie. To jest można powiedzieć ewenement, ale to jest jakże smutny i przygnębiający ewenement, który pokazuje pewien znak czasu, wobec którego nie możemy milczeć – stwierdził Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro powiedział, że pod projektem obywatelskim dotyczącym obrony chrześcijan podpisało się niemal 400 tysięcy osób. Minister dodał, że załączonych jest co prawda 380 tysięcy podpisów, ale ciągle spływają kolejne ankiety.
– „Będę apelował w rozmowie osobistej z marszałek Witek o jak najszybsze poddanie pod prace parlamentarne tego projektu ustawy, bo jest ważny i potrzebny dla gwarantowania bezpieczeństwa wszystkich polskich obywateli, zagwarantowania im wolności i wewnętrznego pokoju” – powiedział Zbigniew Ziobro.
Lider Solidarnej Polski podziękował wszystkim, którzy zbierali podpisy pod obywatelskim projektem wprowadzenia nowych regulacji.
– „Ten projekt, który my przedstawiamy jest projektem wolnościowym, jest na rzecz wolności” – podkreślił Zbigniew Ziobro.
Konkretne zmiany w kodeksie karnym
– „Jest to projekt proobywatelski, prowolnościowy, nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, ale jest za ochroną tych, którzy w ostatnich latach, którzy są coraz bardziej dyskryminowani. To są chrześcijanie, opluwani, wyszydzani, spychani na margines życia społecznego. I dlatego, w imię ochrony chrześcijan, w imię ochrony tożsamości chrześcijańskiej, która stanowi fundament polskiego państwa od tysiąca lat, ten projekt przygotowaliśmy” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Wiceminister przywołał wyroki sądów, które są niesprawiedliwe. W tym kontekście Marcin Warchoł podał przykłady uniewinnienia osób niekaranych przez sądy ze względu na prawo do demonstrowania, a naklejających Matkę Bożą w aureoli tęczowej na toalecie, na śmietnikach czy też przerywających mszę świętą.
– „Otóż artykuł 196, który swoim rodowodem sięga jeszcze czasów stalinowskich, powstał w 1949 roku, kiedy został stworzony dekret komunistyczny, stwierdza, że aby chronić tych, którzy są narażeni na naruszenie przedmiotu czci religijnej czy też miejsca przeznaczonego do kultu religijnego, trzeba znaleźć takich heroicznych wiernych, którzy będą chcieli zeznawać przeciwko agresorom, a oto jest niezwykle trudno” – podkreślił Marcin Warchoł.
– „Dlatego usuwamy z art. 196 obrazę chrześcijan, jako tę okoliczność ograniczającą ochronę” – dodał wiceminister sprawiedliwości.
Marcin Warchoł podkreślił, że zgodnie z nowym regulacjami już samo naruszenie przedmiotu czci religijnej czy miejsca kultu religijnego będzie przestępstwem. Wiceminister dodał, że każde przerwanie nabożeństwa umyślne, zawinione będzie przestępstwem.
Wiceminister odniósł się także do ochrony wolności wypowiedzi:
– „Nie chcemy, aby w Polsce było tak, jak w innych krajach, gdzie słowo „grzech” uznawane jest za mowę nienawiści, gdzie pastorzy ewangeliccy trafiają na ławę oskarżonych, są skazywani tylko za to, że przypominają fundamentalną zasadę, że rodzina to związek kobiety i mężczyzny, a nie osób tej samej płci” – dodał Marcin Warchoł.
Dlatego wiceminister powiedział, że wprowadzone w projekcie regulacje sprawią, że nie będzie przestępstwem, gdy ktoś będzie wygłaszał poglądy powołujące się na swój światopogląd religijny, o ile nie nawołują one do nienawiści. Marcin Warchoł dodał, że według OBWE 25 procent przestępstw z nienawiści jest skierowanych przeciwko chrześcijanom.
– „Nie chcemy szczególnych uprawnień dla chrześcijan, chcemy wyrównania szans” – podkreślił Marcin Warchoł.
– „Chrześcijanie w Polsce odzyskali tożsamość dzięki tej akcji” – podsumował Marcin Warchoł.
Podziękowania dla osób wspierających inicjatywę
Wiceminister, podobnie jak minister Zbigniew Ziobro, podziękował wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Podziękowania wyraził również, w pierwszej mierze Polakom, a także m.in. wolontariuszom, środowiskom katolickim, chrześcijańskim i mediom, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej – wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann.
– „Tutaj przedstawiamy 380 tysięcy podpisów, które w tych kartonach się znajdują, ale proszę wierzyć, że poparcie społeczeństwa, poparcie Polaków dla tej inicjatywy, było naprawdę gigantyczne. Jako pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej otrzymałem tysiące wręcz telefonów, maili, informacji, a nawet odręcznie pisanych listów, po pierwsze z podziękowaniami za podjęcie tej inicjatywy, a po drugie z wyrażeniem swego poparcia. To świadczy, że społeczeństwo jest zainteresowane wdrożeniem przepisów chroniących wolność religii” – powiedział Mateusz Wagemann.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że ustawa odnosi się nie tylko do Kościoła Katolickiego, ale do wszystkich ludzi wierzących, różnych religii. Nowe regulacje mają chronić wszystkie te osoby.
Źródło: Marcin Warchoł/Facebook