1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Święto ustanowiono przed trzynastoma laty. Na terenie całej Polski organizowane są uroczystości upamiętniające antykomunistyczną konspirację.
– Stanowią wyraz hołdu dla jej uczestników za bohaterstwo, patriotyzm oraz krew przelana w obronie suwerennej ojczyzny. Pomysłodawcą święta był w roku 2010 prezydent Lech Kaczyński. Rok później uchwalono je ustawą parlamentu. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych zaczęto przywracać dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W PRL-u temat był albo przemilczany, albo do cna fałszowany. Przełomem stal się ekspozycja plenerowa „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowana trzydzieści lat temu na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego przez Ligę Republikańską – przypomina historyk Zdzisław Specht – z Instytutu Pamięci Narodowej.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nieprzypadkowo przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na stołecznym Mokotowie – po pokazowym procesie – rozstrzelano IV Zarząd Główny Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: podpułkownika Łukasz Ciepliński i jego najbliższych współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego oraz Karola Chmiela. Ich zwłoki pogrzebano w miejscu do dziś nieustalonym.
(TO-RT)