Właśnie uruchomiono Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy, które będą czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu: 800 12 12 12 / brpd.gov.pl.
Biuro Rzecznika Praw Dziecka poinformowało wczoraj o uruchomieniu bezpłatnego, całodobowego wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, lub zgłaszając się na chat internetowy na stronie rzecznika brpd.gov.pl, młody człowiek zawsze uzyska wsparcie. Specjaliści podpowiedzą, co zrobić, gdzie szukać dalszej pomocy, w jaki sposób radzić sobie z problemem.
Poważne problemy dziecięce
Przemoc ze strony rówieśników, dyskryminacja, hejt w szkole i internecie. Brak zrozumienia przez dorosłych. Odebrana przez epidemię swoboda, brak kontaktu z rówieśnikami, zachowania aspołeczne, uzależnienie od nowych mediów, przemoc w rodzinie, problem z używkami… Dramaty, które przeżywają młodzi ludzie, narastają błyskawicznie. Wiele sytuacji można rozwiązać zwykłą rozmową.
„Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12 12 12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie” – zachęca Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Bardzo ważna pomoc
Eksperci wskazują, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem psychologicznej opieki zdrowotnej. Według badań już co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy ze strony rówieśników, co szósty się okaleczał, a aż 7 proc. przyznaje się do próby samobójczej.
W czasach pandemii młodzi ludzie mają znacznie utrudniony dostęp do pomocy. Wielu z nich nie radzi sobie z izolacją i poczuciem osamotnienia. Przy zamkniętych szkołach i braku dostępu choćby do nauczycieli czy pedagoga szkolnego, dzieci i młodzież nie mają nikogo, komu mogliby zasygnalizować swoje problemy. „To wszystko sprawia, że natychmiastowej pomocy psychiatrycznej potrzebuje już ponad 600 tys. dzieci i młodzieży. (…) na efekty wdrażanej reformy opieki zdrowotnej, która ma na celu wzmocnienie pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla najmłodszych, trzeba będzie jeszcze poczekać, tymczasem pomoc ta jest konieczna już dzisiaj.” – zwraca uwagę Mikołaj Pawlak.
Natychmiastowa reakcja
Trwa wdrażanie reformy opieki zdrowotnej, która ma na celu wzmocnienie pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla najmłodszych. Ale na jej efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Dlatego Biuro Rzecznika Praw Dziecka uruchomiło całodobową pomoc telefoniczną i on-line.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka wspomogła sieć Orange, dzięki czemu dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów.
Także czat jest darmowy, nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl.
Źródło: brpd.gov.pl