Po obowiązkowej e-recepcie funkcjonującej już od roku, od 8 stycznia 2021 skierowania tylko w formie elektronicznej
Proces wystawiania e-skierowania odbywa się podobnie jak e-recepty. Lekarz wprowadza dane do systemu gabinetowego połączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo
E-skierowanie można otrzymać w postaci:
– SMS-a z 4-cyfrowym kodem
– e-maila z pdf-em
– wydruku informacyjnego e-skierowania
Dwie pierwsze formy e-skierowania (sms lub e-mail) pacjent otrzyma, gdy posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne (po wcześniejszym założeniu profilu zaufanego) pod adresem pacjent.gov.pl. W przeciwnym wypadku otrzyma wydruk informacyjny.
Warto pamiętać, że e-skierowanie jest automatycznie przypisywane do wybranej placówki, nie można go realizować w innej. Do specjalisty umówimy się telefonicznie lub w rejestracji podając kod i numer PESEL. Ponadto można pokazać wydruk informacyjny, który obsłużą placówki posiadające czytniki mogące zeskanować kod kreskowy. Niestety podczas pandemii niektóre placówki mogą jeszcze nie być gotowe na obsługę e-skierowania.
Zalety e-skierowań
Skierowania w formie elektronicznej dają szereg ułatwień. Przede wszystkim nie trzeba osobiście dostarczać skierowania w terminie 14 dni. Wystarczy rejestrując się telefonicznie czy osobiście podać 4-cyfrowy kod i PESEL, co jest ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych. Ponadto zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania. Skierowanie w formie elektronicznej jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu pacjent nie ma możliwości zgubienia dokumentu – placówka zawsze może odtworzyć e-skierowania, a pacjent sprawdzić je na swoim IKP. Dodatkowo na IKP można śledzić historię leczenia. Wreszcie najbardziej prozaiczna zaleta – nie trzeba będzie wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu.
Wystawienie e-skierowań
Elektroniczne skierowanie będzie wystawione na następujące świadczenia:
– ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
– leczenie szpitalne
– badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
– rezonans magnetyczny
– badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
– badanie echokardiograficzne płodu.
W formie papierowej skierowania będą wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego. E-skierowanie nie będzie wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego, gdy szpital, w którym przebywa pacjent kieruje na badanie specjalistyczne na terenie placówki. Lekarz, położna, pielęgniarka farmaceuta czy felczer mogą też w innych przypadkach wystawić skierowanie w tradycyjnej formie. Sytuacja taka będzie miała miejsce np. podczas awarii systemu e-Zdrowie, systemu gabinet.pl lub braku dostępu do internetu podczas wizyty domowej. Ponadto skierowane w papierowej formie wystawione będzie osobie o nieustalonej tożsamości. Dodatkowo w papierowej formie skierowanie wystawi osoba z innego państwa członkowskiego UE, tylko tymczasowo i okazjonalnie udzielająca świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Warto pamiętać, że skierowanie nie jest potrzebne do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty.
Niewątpliwie problemy z korzystaniem z e-skierowań mogą mieć osoby starsze niepotrafiące obsłużyć internetu i nieposiadające dostępu do sieci. W takim przypadku osoba, która nie ma IKE i odwiedzi lekarza otrzyma wydruk informacyjny. Innym rozwiązaniem jest upoważnienie kogoś bliskiego do obsługi naszego konta, gdy sami mamy problemy z jego obsługą.
Źródło: businessinsider.com.pl, pacjent.gov.pl