„38 osób zmarło po szczepieniu” – to tytuł posta – fałszywej informacji, która trafiła na portal społecznościowy. Dementujemy: po szczepieniu nikt nie umarł, a ta wiadomość to tzw. fake news. Groźny, bo może wyłudzić nasze dane i zainfekować komputer.
Informacje pojawiły się kilka dni temu i zaczęły krążyć po Facebooku. Pierwsza część tytułu sensacyjnej wiadomości głosi: „38 osób zmarło po szczepieniu”, a następnie dodawane jest polskie miasto, m.in. Malbork, Łódź, Sosnowiec, Białystok i wiele innych. Wiadomość, bazująca na epidemii, strachu i popularności newsów o koronawirusie, to w rzeczywistości atak hakerski, zawierający szkodliwe oprogramowanie.
Wiadomość opublikowali oszuści – fałszywi użytkownicy portalu społecznościowego i udostępnili ją na wielu grupach i stronach, zawsze z wyłączoną możliwością komentowania. Przestępcy w ten sposób chcą utrudnić ostrzeżenie innych użytkowników. Jednak fałszywy news, bez weryfikacji, udostępniło mnóstwo osób.
Groźni cyberprzestępcy
W grafice dołączonej do posta jest stop klatka jednego z programów TVN. Wszyscy, którzy kliknęli w link, zostali narażeni na tzw. atak phishingowy. O tym, czym jest i jak się go ustrzec, informuje tutaj portal gov.pl.
Ciekawość, co znajdowało się w treści informacji, mogła doprowadzić do wyłudzenia danych, haseł i innych wrażliwych informacji. Takie działanie groziło m.in. utratą środków z kont bankowych. Portale tego typu doskonale imitują serwisy newsowe, dlatego łatwo dać się nabrać, sugerując się ich wyglądem wizualnym.
Jak się ustrzec?
Przede wszystkim w żadnym wypadku nie wchodzić w podejrzane, nie sprawdzone informacje. Jeśli już zdarzy nam się „kliknąć”, a portal prosi o zalogowanie się lub podanie wrażliwych danych – natychmiast wyjść ze strony. Na przyszłość warto zweryfikować taki adres, uprzednio wpisując go choćby w wyszukiwarkę, gdzie internauci ostrzegają się wzajemnie przed zagrożeniem. Dobrą metodą jest sprawdzenie portalu za pomocą narzędzi, które znajdziemy w internecie.
Link do tej wiadomości wraz z całą domeną został już zablokowany. Dostawca usług hostingowych usunął całą niebezpieczną zawartość. Strona figuruje też na liście ostrzeżeń CERT Polska, gdzie została oznaczona jako phishing. Nie znajdziemy już jej więc w sieci, ale podobne wiadomości mogą krążyć cały czas. W związku z popularnością tego typu fake newsów, z pewnością pojawią się niebawem kolejne, bardzo podobne, ataki phishingowe.
Źródła: gov.pl, Facebook, fakenews.pl