Od 22 do 28 lutego trwa tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym czasie każda zainteresowana osoba będzie mogła uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów czy tez organizacji pozarządowych w całym kraju. Porady będzie można uzyskać także od organów i instytucji działających w regionie radomskim.
W organizację obchodów, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, angażują się także asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, a także policjanci.
Pomysł dotyczący organizacji Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodził się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Inicjatywa ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Wiąże się to z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę ciągłego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także działań zmierzających do poprawy ich położenia.
Zaangażowane instytucje
W prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych od 22 do 28 lutego 2021 r. w całym kraju każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać informacje o swoich uprawnieniach w postępowaniach przygotowawczych i sądowych. Dyżury w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu oraz jednostkach podległych będą odbywały się w większości przypadków w dniach 22-26 lutego od godz. 9 do 18. Oprócz Prokuratury Okręgowej w Radomiu dyżury w regionie radomskim będą również pełnić: Prokuratura Rejonowa Radom – Wschód w Radomiu, Prokuratura Rejonowa Radom-Zachód w Radomiu, Prokuratura Rejonowa w Grójcu, Prokuratura Rejonowa w Lipsku, Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Przysusze z siedzibą w Szydłowcu, Prokuratura Rejonowa w Przysusze, Prokuratura Rejonowa w Zwoleniu i Prokuratura Rejonowa w Kozienicach. Pełna lista godzin, numery kontaktowe oraz dane osób udzielających informacji dostępne są na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Radomiu (link).
Porady prawne będzie można również uzyskać w Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. W dniach 22-26.02 w godz. 7.30-15.30 w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem pomoc będzie udzielana przez policjantów z pionu kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Dyżury będą pełnić funkcjonariusze z Wydziału do walki z Korupcją, Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego, telefony kontaktowe do tych osób dostępne są na stronie internetowej policji (link).
Sąd Okręgowy w Radomiu informuje, że bezpłatne porady prawne w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem będą udzielane telefonicznie codziennie od 22 do 26 lutego 2021 roku. Harmonogram i dane kontaktowe związane z takim wsparciem dostępne są na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Radomiu (link). W regionie radomskim bezpłatne porady prawne w dniach 22-26 lutego, według następującego harmonogramu dyżurów (link) zorganizuje m.in. Izba Adwokacka w Radomiu.
Pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości
Wsparcie będzie można także uzyskać za pośrednictwem sieci ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Lista takich ośrodków i punktów lokalnych wraz z mapą ich lokalizacji: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Warto mieć na uwadze, że w całej Polsce działa 365 punktów w ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jednostki te świadczą bezpłatną pomoc m.in. prawną, psychologiczną, medyczną, materialną. Wsparcie najszybciej można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Możliwy jest również kontakt telefoniczny do wybranego przez siebie ośrodka. Osobista wizyta w takim miejscu może się odbyć wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce.
fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
Oprac. Redakcja radomskie.info
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, www.gov.pl, mazowiecka.policja.gov.pl, prokuratura.radom.pl, internet