W Polsce zamarza rokrocznie około 100 – 200 osób. Jednak tak niskich minusowych temperatur dawno u nas nie było, więc zagrożenie jest większe, niż w latach poprzednich. W niektórych miejscach temperatura w nocy spadła do -20 stopni. Mroźna aura utrzyma się jeszcze przez kilka dni. W takich warunkach osoby pozostające na zewnątrz przez dłuższy czas mogą nie przeżyć.
Służby apelują, aby przy tak dużych minusowych temperaturach zwracać uwagę na osoby, które mijamy po drodze. Zwykle dotyczy to ludzi dotkniętych bezdomnością, ale zdarzają się także osoby starsze czy niepełnosprawne, którym w takich warunkach trudno dotrzeć do celu. Problem często dotyka także osób w stanie upojenia alkoholowego, nie zdających sobie sprawy z powagi sytuacji. Pamiętajmy, że ich organizm wychładza się dużo szybciej.
„Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy – jeden telefon może uratować czyjeś życie.” – apelują szydłowieccy policjanci.
Radomska Straż Miejska prosi o wzmożoną czujność i zawiadomienie na numer alarmowy, jeśli zobaczymy osobę np. leżącą na ławce w parku: „W przypadku zauważenia osób mogących znajdować się w stanach zagrożenia zdrowia i życia prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub operatora CPR pod bezpłatnym numerem 112, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.”
Na terenie Radomia działają domy dla bezdomnych. Zapewnią one schronienie w czasie tak mroźnej aury, a także ciepłe posiłki czy odzież. 53 miejsca posiadają Schronisko dla Bezdomnych Kobiet oraz Noclegownia dla Kobiet i Mężczyzn, prowadzone przez radomski Caritas (ul. Zagłoby 3). Dom dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzony przez MOPS (Słowackiego 188), dysponuje 38. miejscami stałymi i 4.interwencyjnymi. Nieopodal domu dla wszystkich dostępna jest też ogrzewalnia.
Źródło: KPP Szydłowiec, Straż Miejska Radom.