To kolejna już odsłona akcji „Bezpieczeństwo Seniora”. W poprzednich Polska Policja informowała i przestrzegała przed oszustwami czy kradzieżami. Kampania dotyczy osób starszych, które poruszają się po ulicach, gdy na dworze zrobi się już ciemno.
W okresie jesienno – zimowym bardziej trzeba zadbać o bezpieczeństwo osób poruszających się po zmroku. Szczególną troską powinni być objęci wszyscy seniorzy. Dlatego Policja apeluje do nich o wzmożoną ostrożność i noszenie elementów odblaskowych czy małych latarek. Senior porusza się wolniej, dlatego też kierowca ma mniej czasu na reakcję na drodze. Odblaski na ubraniu zwiększą widoczność takiego pieszego i spowodują wydłużenie czasu na wykonanie manewru dla kierowców.
Ale nie chodzi tylko o bezpieczeństwo pieszych. Zwróćmy uwagę, że osoby starsze są częściej narażone na oszustwa, kradzieże czy napady. „Wśród wielu zdarzeń, z jakimi spotykają się w swojej pracy policjanci, szczególną uwagę zwracają te, w których ofiarami stali się jedni z najsłabszych członków naszego społeczeństwa (…). Są to osoby o szczególnych predyspozycjach psychicznych: ufne, życzliwe, otwarte, często nieposiadające dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami.” – informuje policja.
Problemy z pamięcią, wzrokiem, koncentracją czy inne przypadłości fizyczne osób w podeszłym wieku sprawiają, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Dlatego Polska Policja stworzyła listę punktów, w których ujęła najważniejsze aspekty poruszania się seniorów po zmroku. Pamiętajmy, że najbardziej istotną sprawą jest informowanie i przestrzeganie ich o zagrożeniach.
„Seniorze zapamiętaj – dla własnego bezpieczeństwa:
-
Unikaj wychodzenia z domu nocą i po zmroku, a w razie konieczności wybieraj chodniki wzdłuż ruchliwych i dobrze oświetlonych dróg, omijając ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne.
-
Nocą i o zmierzchu noś ze sobą małą latarkę.
-
Jeśli musisz gdzieś stanąć, zatrzymać się (np. na przystanku), to wybieraj miejsce, w którym nie będzie można zajść Cię od tyłu, czy niespodziewanie się zbliżyć.
-
Unikaj zawierania na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj tak poznanym osobom na odprowadzenie do domu. Równie ostrożnie korzystaj z ich ofert podwiezienia do domu samochodem.
-
Jeżeli wieczorem poruszasz się pieszo poboczem drogi, koniecznie załóż na odzież wierzchnią elementy odblaskowe.
-
Jako kierowca pamiętaj, że jazda nocą jest o wiele trudniejsza, głównie z powodu gorszej widoczności i oślepiających świateł pojazdów nadjeżdżających z przeciwnej strony.
-
Podróżując nocą samodzielnie samochodem, unikaj zabierania autostopowiczów czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju, a także nie zatrzymuj się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych, czy na pustkowiu.”
Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl