Alicja wiele lat znosiła nękanie i bicie przez męża. W końcu zabrała dzieci i uciekła przed nim do domu rodzinnego.
Alicja mieszka w jednej z podradomskich miejscowości. Jej małżeństwo było koszmarem, z które ledwo zdołała się wydostać. Mąż kobiety znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie przez kilka lat. Zanim uciekła przed nim z dwójką małych dzieci do rodzinnego domu, przeżywała prawdziwy horror. Strach i stres towarzyszyły jej na każdym kroku.
Wreszcie zebrała się na odwagę i zgłosiła sprawę znęcania się odpowiednim służbom. Sąd wydał postanowienie i sprawca przemocy został skazany na popełnione przestępstwa prawomocnym wyrokiem. Później dopiero Alicja uzyskała rozwód. Od byłego już męża zasądzono alimenty na rzecz dzieci, jednak ich ojciec nie poczuwa się do ich płacenia. Za to również został skazany. Mężczyzna nie utrzymuje z dziećmi żadnego kontaktu i nie interesuje się ich losem. Dlatego 39-latka wystąpiła o pozbawienie go praw rodzicielskich.
Będąc w trudnej sytuacji materialnej i kiepskiej kondycji psychicznej, Alicja postanowiła poszukać pomocy. Tak trafiła do jednego z Lokalnych Punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w regionie radomskim.
Tutaj rodzina otrzymała cenne wsparcie psychologa, z którego może korzystać na bieżąco. W sprawach, związanych z postępowaniem wobec byłego męża, pomaga kobiecie prawnik z Punktu. Alicja korzysta tu też z pomocy materialnej: paczek żywnościowych i z chemią. Kompleksowa opieka i pomoc, którą otrzymała w Punkcie, pozwala powoli stawać na nogi i wrócić do normalnego życia. Z pomocy Alicja i jej dzieci będą korzystać tak długo, jak to będzie konieczne.
Wsparcie w ramach Funduszu Sprawiedliwości
Warto pamiętać, że każda osoba, która w jakikolwiek sposób została pokrzywdzona przestępstwem, a także jej najbliżsi lub świadkowie takiego zdarzenia mogą uzyskać kompleksową pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. W całej Polsce działa 365 punktów, które gwarantują bezpłatne wsparcie m.in. prawne, psychologiczne, medyczne, materialne. Skuteczną pomoc można otrzymać poprzez kontakt z Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub adres e-mail: [email protected]. Można również telefonować do wybranego przez siebie ośrodka.
W regionie radomskim funkcjonuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Radomiu. Ponadto Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem działają w: Wolanowie, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Lipsku, Kozienicach, Białobrzegach i w Nowym Mieście nad Pilicą. Osobista wizyta w ośrodku możliwa jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu i potwierdzeniu możliwości przyjęcia w placówce. Godziny funkcjonowania tych placówek, ich adresy, a także numery kontaktowe dostępne są na stronie internetowej: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy.
Oprac. Redakcja Radomskie.info /dane personalne osób korzystających ze wsparcia Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostały zmienione/.